Jak dobierać listwy wykończeniowe do płytek?

Jeżeli przeanalizowalibyśmy, jakie materiały wykończeniowe najczęściej wykorzystuje się w domach, to w ścisłej czołówce będą płytki ceramiczne. Prawidłowe ułożenie płytek powinno uwzględniać obecność listew wykończeniowych.

Listwy wykończeniowe mogą pełnić w zasadzie dwie funkcje. Z jednej strony mają zabezpieczać krawędzie płytek, a z drugiej sprawiać, że ich ułożenie wygląda na bardziej dopracowane. Listwy dobrze sprawdzają się w miejscu, gdzie łączy się podłoga ze ścianą lub w narożnikach. Bardzo dobry efekt można uzyskać, jeżeli łączymy dwa rodzaje posadzek. Z taką sytuacją możemy mieć miejsce, kiedy nasza kuchnia jest połączona z salonem lub kiedy w kuchni chcemy za pomocą podłogi wyszczególnić strefy użytkowe. Kolor listew dobieramy pod kątem koloru płytek i tego, w jakim stylu utrzymana jest aranżacja. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Z jakich materiałów są listwy wykończeniowe?

Kiedy zaczniemy interesować się bliżej listwami, szybko okaże się, że mamy bardzo duży wybór. Listwy różnią się między sobą kolorem, designem i materiałem, z jakiego są zrobione. W zależności od tego, czy w naszym domu są płytki cegiełki, arabeski, albo jeszcze inne modne kształty, listwa może wyglądać inaczej.

Najłatwiej dostępne i najtańsze są listwy plastikowe. Są lekkie i łatwe w montażu, do tego nie chłoną wody. Nie oznacza to jednak, że wiążą się z samymi zaletami. Przede wszystkim są delikatne i bardzo łatwo można je złamać lub uszkodzić w inny sposób. Plastik jest podatny na wgniecenia i zarysowania. Poza tym sprawdzą się na łączeniu podłogi ze ścianą, ale kiedy chcemy połączyć różne rodzaje posadzki, niekoniecznie są dobrą propozycją.

Następne są listwy stalowe i aluminiowe, które są twarde i znacznie odporniejsze od poprzednich. Są też od nich bardziej estetyczne. Nie musimy się obawiać odkształceń ani tego, że pod wpływem temperatury się zniszczą.

Listwa zabezpieczająca czy płytka ceramiczna?

Jeżeli nie chcemy inwestować w tradycyjne listwy i zależy nam przede wszystkim na efektywnym wykończeniu, weźmy pod uwagę cieniutkie płytki ceramiczne. To się sprawdzi, gdy zależy nam przede wszystkim na efektownym wykończeniu ściany czy podłogi. Mają prostokątny kształt i świetnie sprawdzą się jako wykończenie ściany. To dobry pomysł, kiedy po ułożeniu płytek powstaje nieestetyczna szczelina. Mogą one stanowić wykończenie, ale równie dobrze można na nie spojrzeć jako na mozaikę i ułożyć na niewielkiej przestrzeni.

Jak nie listwy to może fazowanie płytek?

W sytuacji, kiedy nie chcemy inwestować w listwy wykończeniowe, a w jakiś sposób chcemy zabezpieczyć płytki, możemy wziąć pod uwagę jeszcze jedno rozwiązanie, czyli fazowanie. Metoda ta polega na przycięciu płytki ceramicznej pod kątem 45 stopni. W ten sposób na krawędziach ścian i w miejscu, gdzie ściana łączy się z podłogą, płytki dobrze się łączą i są lepiej zabezpieczone. Jednak sposób ten nie jest dla każdego. Nacinanie płytek wymaga dobrych narzędzi, precyzyjnych ruchów i doświadczenia. Płytkę można łatwo uszkodzić i z tego względu więcej osób decyduje się na listwy.

Author: dlaurbanisty.pl