Jak zmienić filtr w masce antysmogowej?

Filtr jest najważniejszym elementem każdej maski antysmogowej. Zatrzymuje on zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. Filtry mają jednak określoną żywotność, a po upływie pewnego czasu wymagają wymiany na nowy egzemplarz. Jak to zrobić w poprawny sposób, by zachować skuteczne działanie maski antysmogowej?

Filtr jest najważniejszym elementem każdej maski antysmogowej. Zatrzymuje on zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. Filtry mają jednak określoną żywotność, a po upływie pewnego czasu wymagają wymiany na nowy egzemplarz. Jak to zrobić w poprawny sposób, by zachować skuteczne działanie maski antysmogowej?

Jak wymienić filtr w masce?

Każda maska antysmogowa jest skonstruowana w nieco inny sposób, dlatego dokładna metoda wymieniania filtra może się różnić. Na ogół konieczne jest jednak odkręcenie zaworków w kierunku, który zwykle jest oznaczony na ich powierzchni. Zewnętrzna część tych elementów powinna pozostać na swoim miejscu.

Następnie należy przyłożyć filtr do masek antysmogowych w taki sposób, by otwory zgadzały się z miejscem, w którym umieszczono zaworki. Następnie można ponownie je przykręcić. Tak przygotowana maska nadaje się do ponownego założenia. Sam materiał, zaworki i zewnętrzna część mogą bowiem posłużyć przez znacznie dłuższy czas niż sam filtr.

Sprawnie działający filtr jest podstawą. To od niego zależy, czy wszelkie zanieczyszczenia w powietrzu będą zatrzymywane przed dostaniem się do płuc użytkownika. W wysokiej jakości maskach antysmogowych stosuje się filtry, które zapewniają skuteczne działanie, jednak mają one określoną żywotność. Warto więc wymieniać je regularnie – mówi specjalista z firmy Respro oferującej wiele wariantów masek smogowych m.in. dla osób aktywnych czy alergików. W ofercie sklepu znajdziesz też wymienne filtry do takich produktów.

Jak przedłużyć żywotność filtra?

Każdy filtr do maseczki antysmogowej ma określoną żywotność. Zwykle jest to od kilku do kilkunastu godzin, jednak istnieje możliwość zachowania jego dobrego stanu dłużej. W tym celu konieczne okazuje się regularne dezynfekowanie takiego elementu.

Dbaj o suchość maski

Podczas oddychania pojawia się para wodna, która gromadzi się na wewnętrznej części maseczki. Z tego powodu zaraz po jej zdjęciu należy pozostawić ją do wyschnięcia w ciepłym miejscu. W ten sposób ryzyko rozwoju bakterii i wirusów będzie mniejsze, a maska posłuży Ci przez dłuższy czas.

Dezynfekuj filtry

Istnieją również sposoby na zdezynfekowanie filtrów. W tym celu należy wykorzystać określone preparaty stworzone z myślą właśnie o maskach antysmogowych. Doskonałym przykładem jest środek Respro Sanitiser, który pozwala na pozbycie się bakterii i wirusów nie tylko z filtrów, lecz także powierzchni całego materiału. To preparat hipoalergiczny i antybakteryjny.

Pasteryzuj maskę antysmogową

Filtry można również pasteryzować poprzez pozostawienie w temperaturze 60-70 stopni Celsjusza przez około 30 minut. W domowych warunkach najlepiej sprawdzi się piekarnik. Wystarczy włożyć do niego całą maskę antysmogową, wraz z filtrami. W ten sposób usuniesz z ich powierzchni mikroorganizmy.

Nie dotykaj maski brudnymi dłońmi

Dotykanie maski antysmogowej brudnymi dłońmi również może przyczyniać się do przenoszenia na jej powierzchnię wirusów czy bakterii. Z tego powodu przed zdjęciem jej z twarzy należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce.

Odpowiedni filtr do konkretnej maski antysmogowej

Warto pamiętać, że filtry do maseczek antysmogowych różnią się w zależności od wybranego modelu. Najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego egzemplarza do posiadanego produktu. Wówczas będziesz mieć pewność, że otwory na zaworki w masce i w filtrze pokrywają się ze sobą. Trzeba zwrócić uwagę również na rozmiar poszczególnych produktów.

Najlepszym pomysłem okazuje się postawienie na filtr do maski antysmogowej tego samego producenta. W ten sposób idealnie dopasujesz oba elementy i będziesz mieć pewność, że jest to produkt oryginalny. Tańsze zamienniki mogą bowiem cechować się znacznie mniejszą wydajnością oraz skutecznością. Należy również pamiętać, że każdy filtr działa w nieco inny sposób. Alergicy powinni postawić na modele, które skutecznie zabezpieczają ich przez wdychaniem alergenów. Osoby aktywne zadowolą się maskami i filtrami pozwalającymi na zwiększony przepływ powietrza.

Author: dlaurbanisty.pl