Ściółka wiórowa dla koni

Zarówno hodowcy koni jak i szczęśliwi posiadacze chociażby jednego tego pięknego zwierzęcia doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobrej jakości ściółka. Wpływa ona na zdrowie i samopoczucie zwierząt. Przy doborze odpowiedniego podłoża dla koni należy wziąć pod uwagę szereg czynników, ponieważ źle dobrane może przysporzyć wielu kłopotów. Mogą ucierpieć nasze finanse (mniejszy problem), ale to zdecydowanie mniejszy kłopot w porównaniu z problemami zdrowotnymi zwierząt. Jak źle dobrana ściółka może pogorszyć lub doprowadzić do choroby konie? Otóż wbrew pozorom nie jest to trudne. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów ściółek i każda z nim ma swoje zalety i wady, natomiast w tym artykule opiszemy ściółkę wiórową.

Ściółka wiórowa

Wióry są często nazywane trocinami co nie jest poprawne, ponieważ trociny są tak zwanym odpadem tartacznym który powstaje przy cięciu drzewa. „Troty” zawierają w sobie dużo pyłu i zazwyczaj nie są zabezpieczane przy składowaniu przed wilgocią czy deszczem, co może przyczyniać się do powstawania pleśni i grzybów niebezpiecznych dla zwierząt. Wióry powstają natomiast w procesie rozdrabniania drewna zazwyczaj specjalnymi maszynami, są odpylane w trakcie produkcji i nie powstają z odpadów tartacznych tylko z dobrego jakościowo drzewa.

Podłoże wiórowe dla koni

Podłoże na jakim stoją konie bez wątpienia ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierząt. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby ściółka dobrze chłonęła nieczystości i była wolna od pleśni, roztoczy i grzybów. Takie właśnie są wióry, wykazują się bardzo dobrą chłonnością co przekłada się na czystość w boksach. Dodatkowo zwierzęta nie będą ich wyjadać (jak na przykład ściółki słomianej), więc mamy większą kontrolę nad dietą koni. Ściółki wiórowe jak już wcześniej wspomnieliśmy są odpylone, dlatego nadają się idealnie na podłoże dla koni z alergiami oddechowymi. Bardzo ważne jest aby ściółka wiórowa dla koni była kupowana tylko od sprawdzonego producenta, ponieważ może się zdarzyć że kupimy odpad tartaczny z różnego rodzaju chemicznymi dodatkami.

Ściółka wiórowa dla koni – zakup i ścielenie

Wióry kupujemy w formie sprasowanych beli, które są szczelnie zabezpieczone folią, więc nie ma problemu aby magazynować je na zewnątrz. Należy pamiętać, że przed spakowaniem są poddawane specjalnej obróbce cieplnej (ochrona przed pleśnią i zagrzybieniem) oraz odpylane. Jeżeli wybierzemy dobrej jakości oraz wielkości wióry, to możemy mieć pewność że przy regularnym miejscowym sprzątaniu odchodów nie uzyskamy efektu błota w boksach. W związku z tym nie będzie częstej potrzeby wymiany ściółki w całym boksie, dzięki temu słanie tego typu staje się ekonomiczne.

Ściółka wiórowa dla koni – podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe informacje wybór wiórów na ściółkę dla koni będzie dobrym wyborem. Należy pamiętać tylko, aby kupować ze sprawdzonych źródeł. Tylko w tedy będziemy mieć pewność że są one najwyższej jakości, bez żadnych chemicznych domieszek. Podłoże wiórowe ma bardzo dobrą chłonność nieczystości oraz amoniaku i dzięki temu poprawią się również walory zapachowe w stajni. Ścielenie tego rodzaju jest bardzo dobre dla koni z alergiami (wolne od pyłów), oraz na różnego rodzaju dietach (konie nie podjadają wiórów). Ściółka wiórowa jest ekonomiczna i ekologiczna.

Author: dlaurbanisty.pl