Alejki ogrodowe – jak je rozplanować

Planując aranżację ogrodu i wykorzystanie jego przestrzeni, skupiamy się przede wszystkim na tym, jakie rośliny i gdzie posadzimy. Projektujemy także elementy małej architektury jak altana czy pergola. Tymczasem uwagę warto poświęcić również ścieżkom ogrodowym, które mogą znacząco wpłynąć na oblicze ogrodu, a ich dobre rozplanowanie sprawi, że przestrzeń stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna.

Jak rozplanować alejki ogrodowe?

Alejki w ogrodach przede wszystkim pełnią praktyczną funkcję, pozwalając na wygodne przedostanie się z jednego punktu do drugiego, nawet w czasie deszczowej pogody, gdy podłoże wokół jest rozmiękłe. Dlatego na samym początku trzeba się zastanowić, gdzie najczęściej chodzimy i które punkty ogrodu chcielibyśmy ze sobą połączyć jak najkrótszą drogą. Nie wolno jednak zapominać o estetycznej stronie ścieżek, ponieważ ich forma czy wykorzystana nawierzchnia powoduje, że doskonale wkomponują się w styl ogrodu, czy nawet go dodatkowo podkreślą.

Alejki z przodu domu

Podstawową funkcją frontowej części ogrodu jest ta reprezentacyjna. Chcemy, by prezentowała się efektownie, witając gości, a jednocześnie pozwalała im na wygodne i bezpieczne dojście do domu. Najczęściej projektuje się tutaj chodnik łączący drzwi wejściowe z furtką oraz podjazd dla samochodów. Wytyczone trasy powinny być możliwie najkrótsze – docenią to nie tylko goście, lecz także my sami, gdy rankiem będziemy spieszyć się do pracy. Dobrze jest także odróżnić charakter ścieżki dla pieszych oraz terenu dla pojazdów. Można w tym celu użyć innego koloru nawierzchni lub oddzielić je niewielkim pasem roślin ozdobnych.

Alejki z tyłu domu

Część ogrodu znajdującą się z tyłu domu najczęściej łączy ze sobą funkcję dekoracyjną oraz wypoczynkową. Niekiedy także typowo użytkową, jeśli decydujemy się w niej urządzić warzywnik. Alejki ogrodowe wytyczane w tej przestrzeni powinny, podobnie do tych od frontu, łączyć funkcjonalność z estetyką, przy czym ta druga może być nawet nadrzędna.

Ścieżki przebiegające przez ogród powinny łączyć najbardziej strategiczne miejsca jak taras i altanę, składzik drewna do kominka czy basen. Dobrze jest wybrać tylko najważniejsze, by nie uzyskać efektu chaosu i nie podzielić przestrzeni na zbyt małe strefy. Musimy pamiętać, że większa liczba ścieżek, to mniejszy trawnik i mniej roślin ozdobnych.

Alejki ogrodowe, które często będziemy przemierzać, warto wytyczyć szersze, tak by swobodnie mogły spacerować nimi dwie osoby. Przyjmuje się, że idealna jest szerokość od 120 do 150 cm. W przypadku tych rzadziej wykorzystywanych, na przykład w stronę warzywnika, można ograniczyć się do 60-80 cm, które będą doskonałe dla jednej osoby, ale jednocześnie nie będą stwarzały problemu z wyminięciem się.

Kształt i nawierzchnia alejek

Ścieżki powinny również być zaprojektowane tak, by z przestrzenią wokół tworzyły harmonijną całość. W nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach można pozostać przy prostych, geometrycznych kształtach, które dodatkowo uporządkują przestrzeń. Jednak w tych aranżowanych z większą swobodą, jak ogrody rustykalne czy śródziemnomorskie, nie będą one wyglądały najlepiej. Wówczas doskonale sprawdzą się alejki o delikatnych łukach.

Pod tym samym kątem warto przemyśleć także nawierzchnię, jaką wykończymy alejki. Bardzo ważne jest, by pasowała do stylu ogrodu oraz charakteru domu. Jeśli zdecydujemy się na kamienne płytki, powinniśmy pamiętać, że sposób ich ułożenia również ma duże znaczenie i może wizualnie zmienić przestrzeń. Wąskie płytki ułożone w poprzek ścieżki będą optycznie skracać przestrzeń. Podobnie zadziałają łuki, które dodatkowo wprowadzą przytulniejszy klimat. Jeśli natomiast zależy nam na wrażeniu większej przestrzeni, warto postawić na jasne płytki, z których stworzymy podłużne rzędy.

Więcej o planowaniu alejek w ogrodzie przeczytasz tu: https://greensolutions.com.pl/ogrodowe-chodniki-alejki-sciezki/ znajdziesz tam też ciekawą ofertę prac ogrodniczych.

Author: dlaurbanisty.pl