Badanie wody. Czy woda jest zdatna do picia?

Woda jest niezbędna do życia człowieka. Jej brak czy to przez skażenie, czy spowodowany suszą wprowadza dużo chaosu. Wiele ludzi żyjących w mniejszych miejscowościach posiada własne przydomowe studnie. Także osoby budujące nowy dom, decyduje się na własną studnię. Z jej posiadaniem wiąże się kilka obowiązków. Jednym z nich jest badanie wody do spożycia. Jak je wykonać?

Po czym poznać, że woda jest zanieczyszczona?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czysta woda nie posiada żadnych zapachów, ani koloru. Każda zmiana powinna wzbudzić u konsumenta podejrzenie zanieczyszczenia. Często osoby posiadające własną studnię nie pamiętają, aby co pewien okres wykonać badanie wody do spożycia.

Zmętnienie wody może być spowodowane zarówno przez związki organiczne np. pochodzące z humusu, jak i nieorganiczne. Często są to substancje pochodzące z gleby lub ścieków. Do związków nieorganicznych zalicza się m.in. gliny, wodorotlenek manganu, wodorotlenek żelaza. O ile zmętnienie wody może być zauważone od razu, tak skład i stężenie substancji, jakie są w niej zawarte, nie jest już oczywisty.

Bardzo ważny jest odczyn pH wody, który powinien być neutralny. Jego obniżenie może źle wpłynąć na całą instalację wodną, a kiedy jest za wysoki, woda się pieni.

Jak wygląda badanie wody do spożycia?

Publiczne ujęcia wody mają obowiązek przynajmniej raz w roku zmonitorować stan wody. W przypadku właścicieli posiadających własne studnie, badanie zalecane jest po dokonaniu odwiertu i kontrolowanie przynajmniej raz w roku. Niestety często to zalecenie jest pomijane.

Badanie wody do spożycia można zlecić jednakowo w państwowych stacjach diagnostyki sanitarno-epidemiologicznej, jak i prywatnych laboratoriach. Często ofertę badania posiadają firmy, które wykonują odwierty.

Do wykonania analizy wody potrzebny jest odpowiedni pojemnik oraz instrukcja, w jaki sposób pobrać ciecz. Każdy składający próbkę do laboratorium musi wypełnić formularz, w którym określa zakres badania. Ceny poszczególnych badań waha się od około 10 zł do nawet 2500 zł w przypadku pełnego badania na naturalne wody mineralne.

Czy badanie wody do spożycia jest potrzebne?

Skąd biorą się niepożądane substancje w wodzie? Najczęstszą przyczyną skażenia wody jest po prostu zanieczyszczenie środowiska. Tworzenie się dzikich wysypisk, nieprzestrzeganie prawa przez duże firmy lub po prostu zaniedbanie ze strony zwykłych mieszkańców, wszystko to wpływa na jakość wody nie tylko w publicznych ujęciach, ale także tych prywatnych. Nieszczelne szamba i wypłynięcie kału lub dostanie się do wody zgnilizny to bardzo powszechne przyczyny skażenia. Pojawienie się bakterii chorobotwórczych, najczęściej z grupy coli, może mieć fatalne skutki dla ludzi.

Wody używa się na co dzień niemal do wszystkiego. Potrzebna jest do przygotowania jedzenia, do sprzątania, prania czy też podlewania roślin. Jej zanieczyszczenie może spowodować dużo szkód przede wszystkim dla zdrowia. Dlatego warto dbać o środowisko i przede wszystkim badać jakość wody, którą się używa.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hamilton.com.pl/oferta/srodowisko/badania-laboratoryjne-srodowisko/woda/

Author: dlaurbanisty.pl