Bateria stojąca czy ścienna – jak dokonać wyboru?

Planujesz remont kuchni lub łazienki i zastanawiasz się, na jaką baterię postawić? Najczęściej spotkać można modele stojące oraz ścienne – i jak wiadomo, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeżeli stoisz przed dylematem, na który model się zdecydować, dodatkowa wiedza na ich temat z pewnością pomoże Ci podjąć lepszy wybór.

Bateria ścienna – co warto o niej wiedzieć?

Baterie ścienne nazywane są też podtynkowymi. Oznacza to, że są montowane w otworach na ścianie – nad umywalką w łazience lub zlewozmywakiem w kuchni – a cała ich instalacja biegnie pod płytkami. Przez to, że podłącza się je do rur z wodą jeszcze przed położeniem płytek, decyzje o ich zamontowaniu należy podjąć na etapie planowania instalacji. Najlepiej sprawdzą się w połączeniu z głębokimi i dużymi komorami. Modele z dłuższą wylewką doskonale prezentują się w przypadku umywalek nablatowych, które są nieco oddalone od ściany. Jakie mają zalety? Między innymi łatwo jest je utrzymać w czystość oraz zajmują mało miejsca – sprawdzą się więc w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze. Dzięki temu, że zamocowane są na ścianie, nie zajmują miejsca na zlewie lub umywalce, które można wykorzystać na ustawienie dozowników z mydłem. Baterie ścienne są chętnie wybierane do eleganckich i luksusowych pomieszczeń, na przykład utrzymanych w stylu vintage.

Bateria stojąca – jakie ma zalety?

Baterię stojące stały się niezwykle popularne w ostatnich latach – dzieje się tak między innymi ze względu na ich łatwy i szybki montaż. W przeciwieństwie do modeli podtynkowych, montuje się je w otworach znajdujących się w umywalce lub zlewie. Ponadto, dostępne są modele podłogowe lub umieszczane na blacie. Ich zaletą jest głównie dostosowanie do obecnych standardów w budownictwie. Charakteryzują się dużą funkcjonalnością – łatwo je obsługiwać oraz czyścić. Często wyposażone są w systemy pozwalające na zmniejszenie zużycia wody oraz automatyczny korek, co jest o wiele praktyczniejsze niż tradycyjny korek gumowy z łańcuszkiem. Zaletą baterii stojących jest ich szeroki wybór oraz nowoczesny design.

Author: dlaurbanisty.pl