Bezpieczny dom – czyli dlaczego warto założyć alarm?

Dom to nasz azyl. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, by zapewniał nam on pełne bezpieczeństwo. Bardzo pomocnym rozwiązanie może okazać się montaż alarmu domowego. To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na to, by uniknąć wszelkich niebezpieczeństw.

Montaż alarmu jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie domu. Dzięki niemu nie musimy obawiać się niebezpieczeństw związanych na przykład z włamaniem pod naszą nieobecność lub co gorsza, gdy jesteśmy w domu. Dlatego też w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie takiego systemu alarmowego. Świetnie sprawdzi się on zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Każdy zasługuje na to, by czuć się w pełni bezpiecznie we własnych czterech ścianach. Jeśli więc do tej pory obawialiśmy się nieproszonych gości, a każdy szelest i dziwne dźwięki przyprawiały nas o dreszcze, to nie czekajmy już dłużej. Alarmy domowe pozwolą się nam z tym pożegnać raz na zawsze. Jak wybrać odpowiedni system i jak właściwie działa alarm domowy?

Dlaczego warto zakładać alarm w domu jednorodzinnym?

Mieszkanie w domu jednorodzinnym ma wiele zalet. Cała przestrzeń jest tylko dla nas, a dodatkowo możemy cieszyć się też własnym ogrodem. Tak wesoło przestaje być jednak gdy pomyślimy sobie, że na takiej posesji jesteśmy całkowicie sami. Mimo że tuż obok są sąsiedzi, to jednak w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa jesteśmy zdani tylko na siebie. Obecnie nawet na najlepiej strzeżonych osiedlach zdarzają się włamania. Dlatego też nawet jeśli nigdy wcześniej nikt nie naruszył w ten sposób naszej prywatności, to nie oznacza to, że się to nie wydarzy w przyszłości. Szczególnie jeśli często podróżujemy lub nie ma nas całymi dniami w domu. Właśnie dlatego warto się zabezpieczyć i zdecydować się na montaż alarmu.

Największą zaletą, jaką posiadają alarmy domowe, jest ich skuteczność. Niemal całkowicie eliminują one bowiem ryzyko włamania. Krótko mówiąc, działają odstraszająco na złodziei. Każde wtargnięcie do domu, w którym zamontowany jest alarm, skutkuje jego natychmiastowym uruchomieniem. Jeśli nie ma nas w domu, to już po kilku minutach pod drzwiami pojawią się specjaliści z firmy ochroniarskiej. Dzięki temu nasz dom będzie w pełni bezpieczny, a my spokojni, nawet gdy jesteśmy daleko.

Jak działa alarm w domu?

Alarmy domowe, a przynajmniej większość ich modeli, składają się z czujników ruchu. Ich zadaniem jest przekazanie niepokojących sygnałów do tak zwanej centrali alarmowej. Dzieje się tak, gdy w chwili ”czuwania” systemu zostanie wykryty jakiś ruch lub otwarte okno, czy też drzwi. Wtedy uruchamia się odpowiedni sygnał ostrzegawczy oraz wysyłane jest do nas powiadomienie. Tak właśnie w bardzo dużym skrócie można opisać działanie alarmu stosowanego w domu.

Systemy alarmowe są bardzo łatwe w obsłudze. Steruje się nimi przede wszystkim poprzez klawiaturę, którą umieszcza się przeważnie przy drzwiach. Obecnie jest także wiele modeli umożliwiających sterowanie zdalne. Pierwsza opcja cieszy się wciąż jednak większą popularnością.

Kiedy przebywam w domu, alarm nie jest w trybie ”czuwania”. Za każdym razem, gdy wychodzimy, musimy więc pamiętać, by go uruchomić. Jak to zrobić? Alarmy domowe uzbraja się za pomocą kodu PIN. Po jego wprowadzeniu, mamy kilka sekund na to, by wyjść z domu. Wtedy bowiem alarm zostaje uruchomiony, a dom chroniony pod naszą nieobecność. Po powrocie natomiast konieczne jest powtórzenie tej czynności. Jeśli nie wpiszemy właściwego kodu w ustalonym czasie, uruchomi się sygnał alarmowy.

Jakie są główne elementy systemu alarmowego?

Wszystkie alarmy domowe składają się z kilku ważnych elementów. Najważniejszym z nich jest tak zwana centrala. To właśnie do niej docierają wszystkie sygnały z czujek. Tam też są przetwarzane. Warto pamiętać, by zamontować ją w miejscu niewidocznym dla potencjalnego włamywacza. Kolejnym są wspomniane już czujki. Ich zadaniem jest wykrycie ruchu, czy też otwarcie drzwi lub okien. Nieodłącznym elementem systemu alarmowego jest też urządzenie sterujące. To właśnie dzięki niemu możemy dokonywać ustawień. Przy jego pomocy także włączamy i wyłączamy alarm. Ostatnią z najważniejszych części jest sygnalizator. Przeważnie wykorzystuje się urządzenia dźwiękowe. Niekiedy jednak łączy się je również z sygnałami błyskowymi.

Jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Alarmy domowe powinny być przede wszystkim dobrej jakości. Duży wybór solidnych urządzeń znajdziemy na przykład na https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-elektroniczne-i-tv/alarmy-i-monitoring/alarmy.html. Jeśli planujemy założyć alarm we własnym domu, bez wątpienia skompletujemy tu wszystkie niezbędne elementy niezawodnego systemu.

Kupując alarmy domowe, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi indywidualnymi preferencjami. Ważna jest także wielkość nieruchomości, gdyż to od niej zależeć będzie między innymi ilość koniecznych do zamontowania czujek. Warto też zastanowić się, czy potrzebny jest nam zaawansowany system alarmowy, czy może wystarczającą opcją będą pojedyncze czujniki bezprzewodowe.

 

Author: dlaurbanisty.pl