Blaty kuchenne z kamienia naturalnego. Jaki materiał wybrać?

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wymagających użytkowników. Ich niesłabnąca popularność wynika z wysokiej trwałości, niepowtarzalnej estetyki oraz doskonałych właściwości użytkowych. Blaty kuchenne są produkowane z różnego rodzaju kamieni naturalnych, z których każdy posiada swoje cechy charakterystyczne oraz odmienny wygląd i estetykę. Do najpopularniejszych należą klasyczny granit, kwarcyt oraz nowoczesny konglomerat kwarcowy.

Blaty kuchenne granitowe – dlaczego warto je wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejszymi blatami kamiennymi są te wykonane z granitu. Jest to naturalny kamień, którego właściwości pozwalają na bezproblemowe użytkowanie w warunkach kuchennych. Blaty kuchenne z granitu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur, kwasów oraz cieszą oczy swoim atrakcyjnym, naturalnym wyglądem. Ich szeroka paleta kolorystyczna pozwala na idealne dopasowanie blatów do estetyki każdej kuchni. Uniwersalne blaty granitowe doskonale odnajdą się zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, jak i kuchniach urządzonych w stylu retro.

Granitowe blaty kuchenne z kamienia mogą być użytkowane z pełnej zgodzie z ich przeznaczeniem – bez obaw można kroić bezpośrednio na ich powierzchni produkty spożywcze, rozbijać mięso oraz korzystać z kwaśnych produktów (octu, wina, owoców cytrusowych itp.). Nie straszne są im także wysokie temperatury, co pozwala na ustawianie na blatach gorących naczyń i garnków bez stosowania dodatkowych podkładek. Blaty kuchenne z granitu posiadają ponadto cenne właściwości antybakteryjne, są łatwe w pielęgnacji oraz wymagają impregnacji raz na kilka lat, w zależności od stopnia ich eksploatacji.

Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego i kwarcytu naturalnego

Sporą konkurencją dla klasycznych blatów granitowych stają się coraz popularniejsze blaty z nowoczesnego konglomeratu kwarcowego. Powstają one z połączenia naturalnego piasku kwarcowego z żywicą poliestrową i dodatkowymi barwnikami, co pozwala na uzyskanie niezwykle estetycznych powierzchni roboczych o cennych właściwościach użytkowych. Blaty z konglomeratu są lekkie, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich nowoczesna estetyka doskonale współgra ze współczesnymi trendami w wystroju wnętrz. Decydując się na blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego, należy jednak zadbać o posiadanie podkładek pod gorące naczynia – oferują bowiem odporność na wysokie temperatury do 120 stopni.

Innym rodzajem kamienia naturalnego, który świetnie sprawdzi się w roli blatów kuchennych, jest kwarcyt naturalny. Będzie on świetnym wyborem dla osób ceniących sobie naturalność połączoną w wysokimi walorami użytkowymi. Kwarcyt naturalny jest kamieniem o wysokiej twardości, która przewyższa nawet sam granit, odpornym na wilgoć, tłuszcze, zasady, kwasy oraz sole – takie właściwości czynią z niego doskonały materiał na trwałe i solidne blaty kuchenne z kamienia. Ogromnym jego atutem jest także wysoka estetyka oraz efekt kryształowej powierzchni, którą przepięknie wydobywa nowoczesne oświetlenie LED-owe. Kwarcyt naturalny wstępuje w bogatej palecie kolorystycznej oraz różnorodności wzorów, co pozwala na stworzenie na jego bazie blatów kuchennych idealnie dopasowanych do estetyki każdej kuchni.

Author: dlaurbanisty.pl