Budowa tarasu z desek kompozytowych – jak to zrobić?

Taras to ozdoba domu i wyjątkowe miejsce, gdzie możesz odpocząć i spędzać czas z bliskimi na łonie natury. Marzy Ci się własny kącik i planujesz samodzielną budowę? Dowiedz się, jak krok po kroku zbudować solidny i stylowy taras z desek kompozytowych.

Czego potrzebujesz, aby zbudować drewniany taras?

Jeśli planujesz budowę tarasu, jednym z pierwszych kroków musi być skompletowanie niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Co będzie konieczne?

Przede wszystkim wysokiej jakości okładzina – sporą popularnością cieszą się szczególnie deski kompozytowe na taras, które znajdziesz w sklepie DLH. Są nie tylko wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, ale także do złudzenia przypominają drewno. Znajdziesz je w wielu kolorach, dlatego sprawdzą się na tarasie zaprojektowanym w dowolnym stylu.

Podczas zakupu weź pod uwagę metraż planowanego tarasu i zaopatrz się w odpowiednią ilość materiału. Dobrze do wyliczeń dodać nieco zapasu (około 10%) m.in. na przycięcia czy wyrównywanie brzegów tarasu.

Niezbędne będą także narzędzia i materiały na wylewkę. Zaopatrz się w:

  • żwir lub drobne kamienie,

  • płyty betonowe,

  • gumowe podkładki,

  • kołki rozporowe lub kołki do szybkiego montażu,

  • listwę do wykończenia,

  • wkręty,

  • klipsy startowe,

  • klipsy montażowe,

  • gumowy młotek,

  • miarę lub suwmiarkę,

Jak zbudować drewniany taras? Instrukcja krok po kroku

Pracę rozpocznij od przygotowania terenu, aby był odpowiednio płaski, stabilny oraz twardy. Jeśli budujesz taras na gruncie, koniecznie usuń warstwę ziemi (na głębokość ok. 20-30 cm), a powstałą lukę wypełnij podkładem z mieszanki żwiru (lub niewielkich kamieni), usypanych na odpowiedniej włókninie, która chroni przed wyrastaniem chwastów. Na tak przygotowaną powierzchnię ułóż płyty betonowe – koniecznie w takiej odległości od siebie, aby przestrzeń pomiędzy punktami podparcia legarów nie przekraczała 30 cm.

Następnie przejdź do układania legarów – równolegle od siebie. Pomiędzy legarami a betonowymi płytami umieść cienkie podkładki gumowe. Legary przymocuj do podłoża za pomocą kołków rozporowych lub kołków do szybkiego montażu.

I czas na najważniejsze – układanie desek. Przymocuj je prostopadle do legarów i połącz ze sobą za pomocą zestawu montażowego od DLH. Pierwszą deskę zamontuj do legarów za pomocą wkrętów lub specjalnych klipsów startowych, wykonanych ze stali nierdzewnej. Klips wepchnij do wyfrezowanego boku deski, a następnie przykręć do legara. Kolejną deskę podsuń maksymalnie do klipsa, aby ten mógł znaleźć się we wyfrezowanym boku deski.

Pamiętaj, że deski tarasowe muszą być mocno dosunięte, dlatego przyda Ci się gumowy młotek (lub ściski stolarskie czy pasy ściągające). Gdy pokryjesz całą powierzchnię deskami, przykręcony klips powinien znaleźć się w każdym styku dwóch desek nad legarem. Odległość między klipsem a końcem deski niech nie będzie większa niż 5 cm. Ostatnią deskę przymocuj za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej. Brzeg wykończ za pomocą listwy kompozytowej.

Taras? Zrób to sam!

Jak widzisz, budowa tarasu to nic trudnego. Potrzebujesz nieco wolnego czasu, słonecznej pogody i odpowiednich narzędzi oraz materiałów, które znajdziesz w sklepie DLH. Postaw na deski kompozytowe i ciesz się pięknym oraz solidnym tarasem, który będzie przez lata cieszył oko. Odwiedź sklep DLH i zdecyduj, która z desek najlepiej odpowiada Twojej wizji wymarzonego tarasu – https://dlh.pl/deska-tarasowa/kompozytowe.html .

Author: dlaurbanisty.pl