Co to jest pompa ciepła? Jak działa?

Na pewno słyszałeś o tym, że dzięki odnawialnym źródłom energii można korzystać z darmowej energii elektrycznej. Co jednak z ogrzewaniem czy podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej? Również w tych obszarach OZE są niezastąpione. Trzeba jednak sięgnąć po inne urządzenia – chodzi o pompy ciepła. Zobacz, czym dokładniej są, w jaki sposób działają i czy to się opłaca.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje naturalną energię cieplną, pozyskiwaną z gruntu, powietrza lub wody, aby zasilać system ogrzewania i podgrzewu c.w.u. w budynku. Zasada działania, w oparciu o którą pracują pompy ciepła jest stosunkowo prosta – często mówi się, że funkcjonują jak lodówka, tylko że “na odwrót”.

W praktyce zasada działania pompy ciepła jest następująca:

  • instalacji pompy ciepła krąży czynnik chłodniczy, który pobiera energię z tzw. dolnego źródła ciepła, którym najczęściej jest grunt lub powietrze. Energia ta jest w 100% naturalna, odnawialna i darmowa,
  • czynnik chłodniczy przepływa do parownika gdzie ulega sprężeniu pod wysokim ciśnieniem – w efekcie odparowuje i uzyskuje znacznie wyższą temperaturę,
  • następnie dochodzi do jego skroplenia (w skraplaczu) i oddania wygenerowanego ciepła do instalacji grzewczej oraz c.w.u.

Co ważne, latem coraz częściej korzysta się z pomp ciepła także do chłodzenia wnętrz – mogą więc zastąpić klimatyzator.

– Pompy ciepła poza energią odnawialną pozyskiwaną z gruntu czy powietrza do pracy potrzebują też prądu. To on napędza procesy parowania i skraplania czynnika chłodniczego – wyjaśnia ekspert z FlexiPower Group, firmy specjalizującej się w OZE. – Dlatego najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Wówczas instalacja może pracować nawet zupełnie bezkosztowo – podpowiada.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Wybierając pompę ciepła, należy w pierwszej kolejności dopasować jej typ do swoich potrzeb. W Polsce stosuje się przede wszystkim ich dwa rodzaje:

  • powietrzne pompy ciepła – to te, w których dolnym źródłem ciepła jest powietrze. Wbrew pozorom, nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda radzą sobie dobrze z zasilaniem centralnego ogrzewania nawet w ujemnych temperaturach. Poza tym ich montaż nie wymaga wykonywania odwiertów, co sprawia, że mogą być korzystniejsze cenowo. Są jednak mniej wydajne od drugiego typu urządzeń,
  • pompy ciepła typu gruntowego – jak sama nazwa wskazuje, dolne źródło ciepła stanowi w nich grunt. Aby działały, konieczne jest wykonanie odwiertu pionowego lub poziomego, co generuje dodatkowe koszty i może być problematyczne na już gotowej działce. Z drugiej strony, są one wydajniejsze niż jakakolwiek powietrzna pompa ciepła i spisują się nawet przy bardzo dużych mrozach.

To, którą pompą ciepła ogrzejesz wnętrza oraz wodę użytkową, zależy od Twoich oczekiwań, jak również od warunków technicznych na posesji. Pewne jest jedno: odpowiednio dobrane urządzenie zaspokoi całe zapotrzebowanie na ciepło w budynku.

Potrzebna Ci pompa ciepła do ogrzewania budynku? Podejmij współpracę z ekspertami!

Zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztowała pompa ciepła i jakie oszczędności dzięki niej osiągniesz? Nie da się udzielić konkretnej odpowiedzi na te pytania bez zapoznania się z warunkami panującymi na Twojej posesji. Uzyskaj bezpłatną wycenę – np. w FlexiPower Group i podejmij świadomą decyzję!

Author: dlaurbanisty.pl