Co wchodzi w skład i jak działa klimatyzacja VRF?

Pojęcie klimatyzacji i systemu VRF jest dla wielu osób czymś zupełnie obcym. Spotykają się z nim zazwyczaj instalatorzy oraz inwestorzy w duże budynki użytkowe. Warto jednak wiedzieć, czym w ogóle jest VRF i dlaczego jest on technologią przyszłości!

Układy VRF – czym tak właściwie są?

Pod pojęciem układu VRF kryją się rozbudowane instalacje chłodnicze, składające się z wielu urządzeń. Najczęściej układy VRF mają za zadanie pracować jako system chłodzący, czyli umożliwiać odprowadzanie ciepła z pomieszczeń i utrzymywać ich temperaturę na konkretnym poziomie. Tego typu klimatyzacja VRF jest stosunkowo prosta w implementacji i montażu.

Nieco bardziej skomplikowanymi systemami VRF są te, które dają możliwość odwrócenia obiegu chłodniczego. Ich montaż jest nieco bardziej pracochłonny i kosztowny, jednak jednorazowa inwestycja ma wiele profitów. W przypadku VRF, które działa także jako pompa ciepła, można zarówno chłodzić, jak i ogrzewać pomieszczenia. Co więcej, nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na jednoczesne chłodzenie i ogrzewanie różnych pomieszczeń połączonych jednym systemem VRF.

Układy VRF – rozwiązania na miarę XXI wieku

Wspomnieliśmy, że systemy VFR pozwalają na jednoczesne chłodzenie i grzanie różnych pomieszczeń. To jednak nie wszystko! Mogą one pracować w sposób pozwalający na odzyskanie ciepła z jednego pomieszczenia i “przenoszenia” go do innego, dzięki czemu utrzymanie i obsługa klimatyzacji są znacznie mniej kosztowne.

Wybierając rozwiązanie renomowanego producenta, takiego jak Panasonic, można dodatkowo usprawnić korzystanie z klimatyzacji. Dzięki technologii takiej jak Aquarea Smart Cloud możliwe jest zdalne sterowanie układem VRF i kontrolowanie jego pracy. Użytkownicy posiadający dane dostępu mogą zarządzać klimatyzacją i ogrzewaniem zdalnie, bez względu na to, gdzie się aktualnie znajdują. Mają również dostęp do zestawień i statystyk na temat pracy urządzeń podłączonych do sieci, co znacznie ułatwia estymowanie kosztów i planowanie zużycia energii. Technologia Aquarea Smart Cloud jest więc idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i managerów, którzy chcą mieć pełny dostęp do danych na temat pracy klimatyzacji.

Klimatyzacja VRF to tak naprawdę element układu VRF, pozwalającego na sterowanie chłodzeniem lub ogrzewaniem w budynku. Podczas podejmowania decyzji na temat tego, czy jest ona idealnym rozwiązaniem w przypadku danego budynku, warto mieć na względzie wszystkie jej zalety. Więcej informacji na temat rozwiązań z zakresu ogrzewania i chłodzenia znajdziesz na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.

Author: dlaurbanisty.pl