Czerpnie powietrza – co to jest, jak to jest zrobione i zastosowania

Wentylacja to jeden z najistotniejszych układów każdego budynku. Bez odpowiedniej cyrkulacji, osoby przebywające w poszczególnych pomieszczeniach, mogą odczuwać dyskomfort związany z brakiem świeżego powietrza, a z czasem pojawi się również kłopot ze zbyt wysokim poziomem wilgotności. Każdy układ potrzebuje jednak kilku podstawowych elementów, do których zaliczamy m.in. takie komponenty, jak czerpnie powietrza.

Co to jest czerpnia powietrza, jak wybrać odpowiedni model i jak wygląda jej konstrukcja? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym materiale. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Zastosowanie czerpni powietrza

Czerpnie powietrza to element układu wentylacji, który (jak sama nazwa wskazuje) czerpie świeże powietrze z zewnątrz. Oczywiście wyróżniamy wiele zróżnicowanych konstrukcji, które montowane są na dachach lub innych częściach elewacji – w zależności od rodzaju, wielkości i przeznaczenia budynku.

Jednym z przykładów czerpni powietrza, które mogą zainteresować konsumentów, jest model ST-JWN. Jest to czerpnia powietrza, która wykorzystywana jest w miejscach, gdzie wymagana jest ochrona otworu czerpni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Co to oznacza?

Czerpnie bez specjalnych zabezpieczeń mogą być często zatykane przez liście spadające z drzew – zwłaszcza w przypadku niskich nieruchomości, jak np. domy jednorodzinne. Kanały wentylacyjne stanowią również doskonałe schronienie dla ptaków i innych gryzoni, które zwyczajnie zrobią sobie w nich legowisko. Warto więc sięgnąć po rozwiązanie, które rozwiązuje ten problem i z góry zostało przystosowane do bezpiecznej i niezawodnej eksploatacji – niezależnie od warunków pogodowych lub otoczenia.

Warto zauważyć także, że czerpnie ST-JWN przeznaczone są do montowania jako zakończenie przewodów wentylacyjnych prostokątnych na ścianach. Instalowane są one w momencie, w którym zostało to uzasadnione aspektami specyfiki konstrukcji lub kwestiami użytkowymi.

Jak wykonane są czerpnie powietrza?

Prezentowany wcześniej model to konstrukcja:

  • w kształcie prostokąta,
  • wykonana ze stalowej blachy ocynkowanej,
  • posiadające stałe pióra pod kątem 45°,
  • wykończona od strony wewnętrznej siatką,
  • oferująca boki ramy czerpni o wymiarach do 1200×1200, które łączone są ze sobą przy pomocy specjalnych narożników i nitów,
  • w przypadku większych wymiarów rama jest spawana,
  • oferująca głębokość zabudowy na poziomie 60 mm.

Szukasz rozwiązań i produktów, które zagwarantują Ci najwyższą jakość wykonania i żywotność? Zajrzyj na stronę sklepu Frapol.com.pl. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz i w razie potrzeby możesz skontaktować się z zespołem specjalistów.

Author: dlaurbanisty.pl