
To, ile ciepła ucieknie z naszego domu, zależy przede wszystkim od rodzaju i grubości warstwy izolacyjnej. Nowoczesne domy drewniane są bardzo ciepłe, co wynika z wyjątkowej izolacyjności surowca. Jednak stare budynki drewniane, będą już potrzebowały solidnego ocieplenia. Jaki materiał izolacyjny wybrać?
Czy warto ocieplać dom?
Dzisiejszy rozwój technologiczny znacznie zwiększył możliwości wyboru izolacji termicznej. Dzięki temu można ją dostosować do naszych potrzeb, a także konstrukcji budynku. Z roku na rok ceny energii i opału wzrastają, a jeśli zmagamy się z uciekającym ciepłem, warto pomyśleć o ociepleniu budynku. W ten sposób wpłyniemy na poprawę komfortu mieszkania i użytkowania pomieszczeń w domu, ale też przyczynimy się do obniżenia kosztów ogrzewania.
Warto, by dostosować materiał izolacyjny, by nie doszło do zawilgocenia ścian czy podłóg. Nie każdą ścianę można zaizolować od wewnątrz ze względu na tynki wewnętrzne, jednakże można ocieplać budynek wcześniej ocieplony. Pożyczka gotówkowa to świetny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy na budowę domu oraz ocieplenie.
Czym ocieplić dom drewniany?
Drewno, mimo że nie jest dobrym przewodnikiem ciepła, fantastycznie izoluje, powstrzymując nagrzane powietrze przed ucieczką z pomieszczenia. Jeśli zatem uda się uzyskać optymalną temperaturę, łatwo ją utrzymać przez długi czas. Konstrukcje drewniane świetnie sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą.
Najczęściej dom drewniany ocieplany jest wełną mineralną, jednak czasami materiałem izolacyjnym jest też styropian. Materiał ten jednak bardzo ogranicza dyfuzję, więc przed jego zastosowaniem, należy wykonać obliczenia w zakresie przepuszczalności pary wodnej. Nieodpowiednie płyty styropianowe spowodują skraplanie się pary wodnej i zawilgocenie ścian.
Jak ocieplić dom drewniany styropianem?
Przede wszystkim należy zadbać o to, by szczelność na wnikanie wilgoci z zewnątrz była jak najwyższa, a także umożliwić odprowadzenie tej wilgoci, która dostanie się pod warstwę styropianu. Podczas montażu izolacji nie można więc zostawić żadnych nieszczelności przy oknach i drzwiach, by woda nie mogła w żaden sposób gromadzić się pod styropianem. Drugą kwestią, o której należy pamiętać jest konieczność zastosowania wiatroizolacji, czyli folii przepuszczającej parę wodną od poszycia na zewnątrz. Pomiędzy poszyciem a styropianem należy zrobić szczeliny wentylacyjne, które zapewnią odparowanie wody, jaka ewentualnie mogłaby się znaleźć między dwiema warstwami.
Styropian stosowany do ocieplania budynków drewnianych, powinien być odpowiednio modyfikowany na powierzchni, która przylegać będzie do konstrukcji obiektu. Ponadto każda termomodernizacja powinna zostać opisana w projekcie, który będzie jak przepis do uzyskania odpowiedniej ochrony cieplnej budynku. Planujesz wykończenie elewacji? Przygotuj się na spore wydatki i pomyśl o zabezpieczeniu, jakim może być pożyczka gotówkowa.
Najnowsze komentarze