W Polsce, zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, wciąż najczęściej panele słoneczne instaluje się na dachach. Lokalizowanie ich na gruncie nie jest tak popularne z powodu konieczności przeznaczenia na ten cel dodatkowego terenu oraz problemu z zacienieniem modułów. Wiele osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę, zastanawia się, czy panele słoneczne można montować na każdym dachu. Odpowiedź na to pytanie w kwestii indywidualnej zazwyczaj jest pozytywna. Dach powinien jednak spełniać kilka podstawowych wymagań, by instalacja była maksymalnie wydajna.
Wskazówki dotyczące miejsca zamontowania paneli fotowoltaicznych możesz uzyskać od osób posiadających uprawnienia budowlane. Są to specjaliści z zakresu branży budowlanej, którzy pełnią funkcje kierowników budów, projektantów czy inspektorów nadzoru. Warto więc zaczerpnąć od nich trochę wiedzy.
Panele fotowoltaiczne Wrocław a stan dachu
Kondycja konstrukcji dachu może mieć największe znaczenie w kwestii tego, czy na danym poszyciu będzie można zainstalować panele słoneczne. Ogniwa, wraz z systemem mocowań, mogą sporo ważyć. Dlatego przed rozpoczęciem prac odpowiedni specjalista powinien dokładnie sprawdzić stan techniczny dachu. W większości przypadków remont nie będzie wymagany, ale mogą zdarzyć się sytuacje, w których trzeba wzmocnić lub nawet wymienić całą konstrukcję, zanim zainstalujemy fotowoltaikę. Warto wspomnieć, że to, co pokrywa dach, ma małe znaczenie – panele można dziś montować na pokryciach z blachodachówki, papy, dachówek ceramicznych, blachy itp.
Orientacja i nachylenie dachu
Największe korzyści z instalacji fotowoltaicznych można czerpać wtedy, gdy dach jest skierowany w kierunku południowym. Taka orientacja gwarantuje, że do ogniw będzie docierać najmocniejsze słońce przez najdłuższy czas, co z kolei wpłynie na poziom generowanej energii przez panele fotowoltaiczne Wrocław jest miastem, w którym wiele domów ma dachy o optymalnej orientacji południowej. Jednak nawet konstrukcje płaskie lub skierowane na wschód i zachód nie powinny być problemem w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Obecnie istnieją rozwiązania pozwalające zamontować cały system w taki sposób, by ogniwa generowały satysfakcjonującą ilość energii elektrycznej w ciągu dnia.
Ważna jest również kwestia nachylenia dachu. Optymalny kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu, a także w innych polskich miastach, to przedział od 25 do 35 stopni. Eksperci zazwyczaj zalecają nachylenie 30-stopniowe. W pokryciach dwu- lub wielospadowych zwykle nie ma problemu z odpowiednim ustawieniem położenia paneli. Najwięcej pytań o kąt nachylenia pada w przypadku dachów płaskich. Firmy, takie jak Sarakham, znalazły jednak rozwiązanie tego problemu. Na płaskim poszyciu montuje się specjalny stelaż, który zapewnia optymalną orientację oraz nachylenie paneli fotowoltaicznych.
Audyt wykonany przez profesjonalistów z Sarakham
W niektórych przypadkach montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku może być utrudniony ze względu na zacienienie. Najczęściej jest ono spowodowane przez wysokie drzewa, słupy energetyczne i inne nieruchomości. Problemy może sprawiać również nieregularna konstrukcja dachu – z wieloma załamaniami, kominami, antenami itp. Dlatego przez zainwestowaniem środków w instalację solarną, warto skorzystać z profesjonalnego audytu, prowadzonego np. przez firmę Sarakham. Podczas takiej analizy doświadczony specjalista sprawdzi, czy możliwe jest zamontowanie fotowoltaiki na danym dachu, podpowie jak to najefektywniej zrobić i oszacuje koszty całego przedsięwzięcia.
Najnowsze komentarze