Czy gruz budowlany jest odpadem niebezpiecznym?

Jeżeli planujesz remont lub wyburzenie budynku czy jego części, musisz liczyć się ze sporą ilością gruzu, który powstanie po wykonanych pracach. W związku z tym niezbędne będzie jego składowanie, które wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe i wymaga zastosowania odpowiednich środków, jak i właściwie oznaczonych kontenerów w zależności od rodzaju odpadów. Co warto wiedzieć o składowaniu i wywozie gruzu, jak to zorganizować i czy takie materiały mogą być niebezpieczne? Sprawdź i przygotuj się do prac remontowych w sposób właściwy oraz zgodny z prawem.

Co zrobić z odpadami po skutych kafelkach i wyburzonych ścianach?

Najczęściej w ramach przygotowań do dużego remontu planujemy, co zrobimy, jakie będą kolory ścian i wystrój wnętrz. Jednak bardzo ważne jest również to, co zrobić z ogromną ilością śmieci powstających podczas prac wykonywanych przez ekipę remontową oraz gdzie wyrzucać odpady budowlane, takie jak np. gruz, którego każdy zaawansowany remont generuje najwięcej.  Okazuje się, że w przypadku gruzu mamy do czynienia z kilkoma jego rodzajami. To właśnie od rodzaju pozostałości po wykonanych pracach zależy, w jakiego rodzaju kontenerach będą one składowane, czy resztki nadają się do recyklingu, czy też są niebezpieczne, a nawet toksyczne.

Kiedy gruz jest odpadem niebezpiecznym?

W przypadku kucia ścian lub ich wyburzania powstają odpady o różnym składzie. Na podstawie ich zawartości i pochodzenia można wyróżnić kilka typów gruzu:

  • czysty – stanowi źródło surowców wtórnych, a w jego skład wchodzi ziemia, ceramika i porcelana, fragmenty betonu, cegieł czy niewielka ilość tynku,
  • mieszany – to gruz czysty z elementami płyt kartonowo-gipsowych, wełny mineralnej, siatek montażowych, gabarytów i tworzyw sztucznych,
  • zanieczyszczony – wymaga zastosowania innego kontenera niż powyższe, uznawany za odpady niebezpieczne i może dodatkowo zawierać elementy papy, szkła, gumy, spalenizny czy trawy syntetycznej w rolkach,
  • niebezpieczny – toksyczny rodzaj gruzu zawierający dodatkowo eternit oraz azbest.

Jeżeli dokładnie nie wiesz, jaki rodzaj odpadów powstanie podczas prac remontowych, zdecyduj się na profesjonalny wywóz gruzu. Grudziądz jest miastem, na którego terenie prężnie działa firma eMarket Smieci.eu. To gwarancja dostarczenia odpowiedniego kontenera w zależności od rodzaju nieczystości, a także dopasowanie właściwej wielkości pojemnika. Specjaliści zadbają również o odpowiednią utylizację gruzu w odniesieniu do poziomu jego zanieczyszczenia.

Dlaczego warto zlecić wywóz odpadów budowlanych profesjonalistom?

Nieczystości powstające podczas budowy stwarzają zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu. Dlatego wszelkie śmieci budowlane powinny być poddawane właściwym procesom utylizacyjnym. Za brak zastosowania odpowiednich działań inwestorowi każdorazowo grożą wysokie kary. Jeżeli chcesz ich uniknąć, a dodatkowo losy środowiska nie są Ci obce, postaw na kompleksowe usługi, takie jak wywóz gruzu w Grudziądzu. Mamy doświadczonych specjalistów i co ważne, atrakcyjne ceny!

Author: dlaurbanisty.pl