Czy noszenie soczewek jest bezpieczne?

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Wiele osób nadal nie jest do nich przekonanych. Choć nie jest to już nowość, to dla przyzwyczajonych do noszenia klasycznych szkieł korekcyjnych, wciąż pozostaje innowacją, której nie ufają. Z tym brakiem zaufania wiąże się też strach. Dotyczy on między innymi bezpieczeństwa soczewek i ich noszenia. Odpowiednia wiedza rozwieje jednak te wątpliwości.

Nie tylko wygodne

Pierwsze, z czym kojarzą się soczewki, to wygoda. Łączą one bowiem zdrowotne właściwości okularów i komfort związany z brakiem konieczności noszenia oprawek. Jest to szczególnie wygodne dla osób aktywnych fizycznie. Decydując się na soczewki kontaktowe, mogą trenować bez przeszkód. Nie muszą wybierać między dyskomfortem nieostrego widzenia bez okularów a narażaniem się na ich uszkodzenia.

Odpowiednio dobrane przez profesjonalistów

Aby soczewki były wygodne i bezpieczne dla oka należy wziąć pod uwagę nie tylko wadę wzorku. Równie ważne są takie czynniki, jak krzywizna rogówki, częstotliwość i intensywność wydzielania łez czy ostrość widzenia. Sprawdzeniem tego typu parametrów zajmuje się jednak profesjonalista, a dokładniej optometrysta Szczecin to lokalizacja jednego z salonów German Optiker, w którym specjaliści z dziedziny optyki pomogą dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe każdemu.

Nowoczesna technologia

Potocznie nazywane, choć błędnie, szkła kontaktowe wcale nie są produkowane z materiałów szklanych. Powstają ze silikonowo–hydrożelowego materiału, który doskonale dopasowuje się do oka. Za sprawą silikonu w nich zawartego gałka oczna nie jest całkowicie odcięta od dopływu tlenu, jak wcześniej, gdy wytwarzane były tylko z hydrożelu.

Soczewki na każdą okoliczność

Soczewki kontaktowe mogą mieć różne przeznaczenie. Najbardziej znane są korekcyjne, służące do korygowania różnych wad wzroku. Istnieją też lecznice, inaczej terapeutyczne, stanowiące pewnego rodzaju opatrunek dla oka, które doznało urazu i potrzebuje ochrony. Na rynku dostępne są także soczewki kosmetyczne, dzięki którym można zmienić kolor oczu lub wzmocnić jego intensywność. Mogą one jednocześnie pełnić funkcje korekcyjne, jeśli mają moc lub nie, jeśli są to tak zwane „zerówki”.

Szeroki wybór

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów, modeli oraz marek soczewek kontaktowych. W zależności od częstotliwości wymiany można wybrać między innymi te do noszenia jednodniowego, dwutygodniowego czy miesięcznego. Soczewki wielokrotnego użytku będą korzystniejszym rozwiązaniem dla osób noszących je na co dzień. Jednakże jednorazowe sprawdzą u każdego, kto częściej korzysta z tradycyjnych szkieł korekcyjnych. Jednymi z bardziej popularnych są soczewki acuvue dwutygodniowe. Posłużą przez dłuższy okres, jeśli noszone są w trybie dziennym lub krócej – dokładniej przez tydzień – gdy pozostają na oku przez całą dobę. W obu przypadkach są one jednak komfortowe i niewyczuwalne podczas noszenia.

Zakup soczewek acuvue i innych marek możliwy jest na stronie internetowej German Optiker. W razie potrzeby dobrania odpowiednich soczewek przez jednego z wykwalifikowanych optometrystów możliwe jest odwiedzenie salonu fizycznego.

Author: dlaurbanisty.pl