Czy warto inwestować w fotowoltaikę w 2023?

Debata nad opłacalnością fotowoltaiki wydaje się nie mieć końca, a każde nowe regulacje prawne tylko dolewają oliwy do ognia zażartych dyskusji w tej dziedzinie. Postanowiliśmy dorzucić swoje wartościowe „trzy grosze” i rozważyć ekonomiczne aspekty paneli fotowoltaicznych na rok 2023. Czy inwestowanie w panele solarne dalej jest korzystne finansowo? Czy warto podejmować się zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych w 2023 roku?

Fotowoltaika Wrocław – perspektywy dla branży PV na rok 2023

Przewidywanie przyszłości można porównać do wróżenia z fusów. Próby tworzenia scenariuszy w 2023 roku wydają się jeszcze mocniej obarczone błędem niż takie same analizy w roku obecnym. Niestety dla konsumentów – jedna kwestia pozostaje niemal przesądzona. Mowa tutaj o inflacji, która ze wzmożoną siłą dotyka rynek energetyczny i nic nie wskazuje na to, aby jej tempo miało spadać w nadchodzącym roku. Utrzymanie inflacyjnego status quo jest najbardziej optymistyczną wersją wydarzeń. Możemy śmiało założyć, że ceny energii już za kilka miesięcy wzrosną o kilkadziesiąt procent.

Co to oznacza dla osób decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznej? Mówiąc w skrócie – finansową stabilizację. Fluktuacje cenowe przekładają się na lawinowy wzrost zainteresowania OZE. Dość jasna wydaje się obietnica, jaką składa fotowoltaika Wrocław, Poznań, Warszawa i wszystkie inne miasta w Polsce są szczególnie narażone na rosnące ceny prądu. Systemy fotowoltaiczne obiecują darmową produkcję energii i bezpieczeństwo dla użytkowników, którzy poszukują uniezależnienia się od drakońskich opłat za prąd.

Zniesławiony w mediach net-billing nic tutaj nie zmienia. A na pewno nie na niekorzyść dla użytkowników. Dysproporcja między ceną zakupu energii z sieci a ceną sprzedaży staje się ponadprzeciętnie duża w warunkach galopującej inflacji. Właściciele instalacji fotowoltaicznych w 2023 roku będą kupować energię po stawkach za poprzedni rok kalendarzowy. Sprzedaż natomiast pozostanie zależna od cen za rok 2023. Musimy przy tym pamiętać, że opłacalność instalacji fotowoltaicznej rozstrzyga się również na poziomie dotacji rządowych. Otrzymanie wsparcia na początku przygody z panelami znacznie przyspiesza zwrot z inwestycji.

Przy obecnych cenach energii, fotowoltaika traci swoją pozycję jako towar luksusowy i zyskuje miano jedynie słusznej metody radzenia sobie z inflacją cen energii. Opłacalność fotowoltaiki widać na jednej kartce papieru. Proste kalkulacje pokazują, że montaż ogniw solarnych to doskonała opcja dla wszystkich gospodarstw domowych, które spełniają warunki techniczne przyłączenia instalacji.

Panele fotowoltaiczne Wrocław – czy opłaca się w nie inwestować?

W rankingu miast o największym zapotrzebowaniu na wydajne panele fotowoltaiczne Wrocław zajmuje jedno z pierwszych miejsc. Mieszkańcy Wrocławia i województwa dolnośląskiego mają możliwość skorzystania z kompleksowych usług firmy Systemy Pasywne, podejmującej się realizacji inwestycji od A do Z. Zachęcamy od odwiedzenia strony https://www.systemy-pasywne.pl/fotowoltaika-dolnoslaskie/, gdzie można zasięgnąć szczegółowych informacji o dostępnych technologiach i uzyskać fachową pomoc doradczą.

Author: dlaurbanisty.pl