Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem w 2022 roku?

Wiele osób zastawia się, czy inwestowanie własnego kapitału w nieruchomości nadal pozostaje tak bezpiecznym i atrakcyjnym sposobem lokowania oszczędności jak jeszcze kilka lat temu. Eksperci nie mają wątpliwości: pomimo rozmaitych zawirowań społecznych i ekonomicznych, kupno mieszkania w celu zarabiania na jego wynajmie wciąż się opłaca. Jakie czynniki o tym decydują i dlaczego warto rozważyć zainwestowanie w nieruchomości na wynajem w 2022 roku?

Co sprawia, że zakup mieszkania pod wynajem nadal się opłaca?

Rozmawiając o tym, czy obecnie opłaca się kupić mieszkanie lub dom pod wynajem, nie sposób nie uwzględnić kilku kluczowych czynników, które wpływają na zwiększenie zainteresowania ofertami najmu krótko- oraz długoterminowego. Do najistotniejszych aspektów, z którymi warto wiązać nadzieję na dochodowy biznes, należą z pewnością:

– rosnące stopy procentowe, podnoszące koszty kredytów hipotecznych,

– napływ uchodźców z Ukrainy, poszukujących zakwaterowania,

– słaba siła nabywcza złotówki, która skłania do inwestycji w produkty odporne na inflację.

Wzrost stóp procentowych i droższe kredyty

W ostatnich miesiącach Narodowy Bank Polski kilkukrotnie podnosił stopy procentowe, co w wymierny sposób wpływa na sytuację zarówno aktualnych, jak i przyszłych kredytobiorców. Rosnące koszty pożyczek hipotecznych w połączeniu z obniżeniem zdolności kredytowej sprawiają, że wiele osób na jakiś czas musi odłożyć marzenia o własnym kredycie mieszkaniowym. Część z nich zamiast na kupno mieszkania zdecyduje się na jego wynajęcie, co dla osób chcących zainwestować w zakup mieszkania pod wynajem jest oczywiście bardzo dobrą informacją.

Zwiększone zainteresowanie najmem

Napięta sytuacja polityczna u naszych wschodnich sąsiadów spowodowała nagły wzrost liczby obywateli Ukrainy na terytorium Polski. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wśród uchodźców są osoby o zróżnicowanym statusie materialnym – również takie, które stać na wynajem mieszkania. Widać to po zwiększonym zainteresowaniu najmem lokali zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Inflacja i spadek wartości pieniądza

Trzecim powodem, dla którego zakup mieszkania pod wynajem nadal się opłaca, jest rosnąca inflacja, która mocno osłabia złotówkę. Powoduje to, że siła nabywcza pieniędzy gromadzonych na kontach i lokatach oszczędnościowych nieustannie maleje, co skłania posiadaczy oszczędności do poszukiwania alternatywnych sposobów inwestowania. Ulokowanie środków w nieruchomość samo w sobie jest dobrym pomysłem, ponieważ ceny mieszkań rosną z roku na rok, dzięki czemu wartość naszej inwestycji również wzrasta.

Zakup mieszkań pod wynajem nadal atrakcyjny

Wszystko to sprawia, że w 2022 roku nadal warto pomyśleć o zakupie mieszkań pod wynajem. Czerpanie pasywnego zysku to sprawdzony sposób na zwiększenie swoich comiesięcznych przychodów, a w przypadku mieszkania zakupionego na kredyt – pewność tego, że nasze zobowiązanie w zasadzie „samo” będzie się spłacać. Inwestowaniu w lokale na wynajem sprzyja również szeroka gama usług oferowanych przez podmioty wyspecjalizowane w zarządzaniu najmem, które przejmują na siebie wszelkie formalności związane z obsługą wynajmu nieruchomości, uwalniając właściciela od licznych obowiązków.

Author: dlaurbanisty.pl