Czy właściciel nieruchomości musi posiadać certyfikat energetyczny budynku?

W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska i oszczędzanie energii. Jednym z głównych sposobów na osiągnięcie tych celów jest poprawa efektywności energetycznej budynków.

Z tego względu w wielu krajach wprowadzono przepisy, które nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek spełnienia określonych standardów. Potwierdzają je świadectwa charakterystyki energetycznej, zwane też certyfikatami. Kiedy należy je uzyskać? Czy są obowiązkowe? Kto powinien posiadać takie świadectwo? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Popularny w ostatnich miesiącach w Polsce certyfikat energetyczny to dokument, który zawiera informacje na temat efektywności energetycznej budynku, w tym m.in. o ilości zużywanej energii potrzebnej do:

  • ogrzewania,
  • wentylacji i klimatyzacji,
  • oświetlenia nieruchomości.

Świadectwo jest ważne przez 10 lat, jednak wymaga odnowienia w przypadku przeprowadzenia prac, które wiążą się z termomodernizacją danego obiektu. W zależności od wyniku osiągniętego w badaniach, budynek jest przydzielany do jednej z siedmiu klas efektywności energetycznej, od A do G, przy czym A oznacza najwyższą efektywność energetyczną, a G najniższą.

Kto obecnie musi posiadać świadectwo energetyczne?

W Polsce temat certyfikatów jest aktualnie „na czasie” z powodu wejścia w życie 28 kwietnia 2023 r. nowelizacji Ustawy o Prawie Budowlanym oraz Ustawy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Dostosowuje ona krajowe regulacje do obowiązujących w Unii Europejskiej. Według aktualnych przepisów wszyscy właściciele budynków mieszkalnych – w tym mieszkań w blokach czy domów jednorodzinnych – są zobowiązani do posiadania certyfikatu energetycznego.

Świadectwo charakterystyki energetyczne jest niezbędne m.in. podczas zawierania umowy sprzedaży lub najmu nieruchomości. Należy je dołączyć do dokumentów przekazywanych notariuszowi. Trzeba je również uwzględnić przy składaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy nowej nieruchomości bądź wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Co grozi za brak certyfikatu?

W Polsce brak certyfikatu energetycznego budynku w przypadku transakcji sprzedaży lub wynajmu jest zagrożony karą grzywny – może wynosić ona nawet kilka tysięcy złotych. Jej wysokość jest uzależniona od indywidualnych okoliczności danej sprawy. Ponadto brak świadectwa może utrudnić sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Bez dokumentu, potwierdzającego efektywność energetyczną, potencjalni nabywcy lub najemcy mogą niechętnie podejść do transakcji, a w przypadku negocjacji, cena nieruchomości może zostać zaniżona.

Kto może wystawić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Certyfikat może zostać wystawiony jedynie przez specjalistę, posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Taka osoba powinna być również wpisana do wykazu uprawnionych, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Bardzo często sporządzaniem świadectw zajmują się wyspecjalizowane firmy, które od lat działają w tej branży, oferując np. białe certyfikaty dla przedsiębiorstw. Przekazują one gotowe dokumenty w formie elektronicznej i papierowej, często wpisując w nich nie tylko podstawowe informacje, ale także zalecenia, które mogą prowadzić do poprawy efektywności energetycznej budynku.

Author: dlaurbanisty.pl