Czym jest inteligentny dom – Z czego składa się Smart Home i jakie są jego korzyści?

O koncepcji inteligentnego domu było głośno już kilka lat temu – jedni traktowali ją jako ciekawostkę technologiczną, a inni jako niepotrzebną zachciankę czy wręcz zabawkę. Dziś, gdy większość sprzętu elektronicznego produkuje się z myślą o integracji z takim systemem, pełne i efektywne wykorzystanie możliwości naszych nowych urządzeń RTV i AGD jest możliwe właściwie tylko z nim. Przyjrzyjmy się zatem bliżej systemowi inteligentnego domu oraz korzyściom, jakie może nam przynieść.

Czym właściwie jest inteligentny dom?

Inteligentny dom lub z angielskiego Smart Home – pod tą zbiorczą nazwą kryją się systemy bezprzewodowe pozwalające zautomatyzować dom. Zatem w systemie inteligentnego domu urządzenia mogą działać samoczynnie, a domownicy mogą się z nim porozumiewać i wydawać im polecenia dzięki dedykowanej aplikacji.

Inteligentne domy wykorzystują więc koncepcję tzw. Internetu Rzeczy (w skrócie IoT od Internet of Things), tworząc sieć przedmiotów, które mogą komunikować się ze sobą i użytkownikami.

Jak działa inteligentny dom?

Zacznijmy od podstawowych elementów, czyli urządzeń. Można łączyć je bezpośrednio ze sobą lub z tzw. centralką, używając do tego jednej z dostępnych obecnie technologii bezprzewodowych. Wybór technologii, w której ma działać system ma duże znaczenie – wpływa ona bowiem nie tylko na łatwość instalacji/konfiguracji i możliwość późniejszej rozbudowy systemu, ale też jego niezawodność. Najprostszą formą komunikacji z pojedynczymi komponentami jest technologia Bluetooth, umożliwiająca sterowanie nimi za pomocą smartfona (takie rozwiązanie jest częste np. w inteligentnych lampach).

Inteligentne urządzenia mogą łączyć się ze sobą na niestandardowym paśmie radiowym lub wykorzystywać popularne standardy komunikacyjne takie jak:

 • Wi-Fi – czyli tradycyjne już obecnie połączenie internetowe pozwalające na sterowanie inteligentnym sprzętem bezpośrednio z poziomu smartfona lub komputera. Zasięg tego typu sieci wychodzi na ogół poza obręb domu.
 • ZigBee/Z-Wave – dedykowane wewnętrzne protokoły łączności pozwalające komunikować się urządzeniom w obrębie domu. Trzeba jednak pamiętać, że działają one na różnych pasmach.

Wybierając sprzęty, należy zatem sprawdzać, do jakich standardów komunikacyjnych są przystosowane, żeby zapewnić kompatybilność wszystkich urządzeń mających funkcjonować w jednym systemie.

Sama centralka jest zaś podłączona bezpośrednio do sieci Internet (najczęściej przez przewód łączący ją z routerem). Sterowanie odbywa się albo bezpośrednio przez nią (jeśli jest wyposażona w dotykowy ekran lub przyciski), albo z poziomu aplikacji mobilnej dostępnej na komputery i smartfony. Przy odpowiednich ustawieniach wszystko będzie działać samo i nie wymaga naszej ingerencji. Zatem pomijając kwestie technologiczne, sterowanie systemem inteligentnego domu i dostosowywanie go do własnych potrzeb jest bardzo proste.

Jakie urządzenia wchodzą w skład systemu Smart Home?

Urządzenia Smart Home mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter, co pozwala dobrać poszczególne elementy do potrzeb każdego użytkownika. Im więcej sprzętu tego typu znajdzie się w domu, tym bardziej „smart” się on stanie. System bezprzewodowy inteligentnego domu może składać się z następujących części:

Elementy podstawowe

Podstawowymi sprzętami w inteligentnym domu są urządzenia z następujących kategorii:

 • oświetlenie – inteligentne źródła światła oparte o technologię LED pozwalają na sterowanie aplikacją. Stosownie oznaczone żarówki pozwalają też regulować natężenie światła i płynnie zmieniać jego kolor. W połączeniu z systemem czujników będą się włączać i gasnąć automatycznie. Można je też zaprogramować, by świeciły przez określony czas w danym dniu.
 • gniazdka – inteligentne gniazdko lub tzw. Smart Plug pozwala monitorować zużycie energii, włączać/wyłączać podpięte do niego urządzenia oraz ustawiać dla nich harmonogramy pracy.
 • czujniki – różnego rodzaju czujki pozwalające zachować bezpieczeństwo domowników i sprzętów domowych. Znaleźć tu można m.in. urządzenia do wykrywania gazu, dymu, temperatury, a nawet zalania.
 • ogrzewanie – najprostsze urządzenia z tej kategorii to automatyczne pokrętła do grzejników wyświetlające aktualną temperaturę i pozwalające na zdalną kontrolę intensywności ogrzewania.
 • monitoring – najróżniejsze kamery pozwalające na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w domu i jego najbliższym otoczeniu. Część z nich pozwala nawet na nagrywanie po zmroku i zapisywanie zarejestrowanego materiału w chmurze. Do tej kategorii można zaliczyć też wideodomofony.
 • systemy alarmowe – system inteligentnego domu pozwala stworzyć sieć bezpieczeństwa wokół domu. W jej skład mogą wchodzić, m.in. syreny alarmowe, czujniki otwarcia okien czy czujniki ruchu.

Podstawowe urządzenia mogą być wykorzystywane pojedynczo lub łączone w zestawy i całe systemy inteligentnego domu.

Inteligentny Dom Zapewni Nam Maksimum Wygody

 

Centralki

Centralka lub tzw. hub to główny element każdego systemu Smart Home – nie tylko zapewnia wygodę sterowania wszystkim z jednego miejsca, ale też dzięki stałemu połączeniu z Internetem pozwala korzystać z inteligentnych rozwiązań na odległość. Przykładowo czujnik ruchu wyśle do nas powiadomienie, gdy wykryje coś niepokojącego, a kamera pozwoli zobaczyć, co dzieje się aktualnie przed domem. Dzięki takiemu systemowi można też raz na zawsze pożegnać się z obawą o włączone żelazko – inteligentne gniazdko pozwoli wyłączyć je jednym kliknięciem z dowolnego miejsca pozwalającego połączyć się z Internetem.

Asystent głosowy

Coraz popularniejszym elementem związanym z inteligentnym domem (zwłaszcza za granicą) jest tzw. asystent głosowy. Do wyboru jest tutaj m.in. Asystent Google Home, LG Hub Robot, czy Amazon Echo. Urządzenia tego typu pozwalają na głosową komunikację z całym systemem i wydawanie mu bezpośrednich komend – wystarczy po ustalonej frazie aktywacyjnej powiedzieć, o co nam chodzi, a asystent się tym zajmie. Niestety większość z nich reaguje obecnie tylko na sztywne i niezbyt skomplikowane komendy wypowiadane w języku angielskim. Chlubnym wyjątkiem jest tutaj rozwiązanie od wujka Google – z ich asystentem można komunikować się w ojczystym języku, a nawet prowadzić zadziwiająco złożone konwersacje.

Nagłośnienie

Choć dość rzadko kojarzy się je z systemami Smart Home (przez wzgląd na różnice w definicjach), inteligentne systemy audio można bez większych przeszkód zintegrować z resztą inteligentnych urządzeń. Można więc spokojnie połączyć tzw. multiroom do reszty systemu.

Korzyści płynące z wykorzystania technologii inteligentnego domu

Połączone w spójną całość elementy inteligentnego domu zapewnią przede wszystkim:

 • Bezpieczeństwo – poza stałym monitorowaniem domu i jego najbliższej okolicy za pomocą kamer, sieć inteligentnych czujników pozwoli uniknąć takich niebezpieczeństw jak pożar (np. ze wspomnianego już żelazka), zalanie czy zaczadzenie.
 • Wygoda – rozbudowany system pozwoli sterować całym domem z jednego punktu. Dzięki niemu możemy np. niemal jednocześnie zaprogramować inteligentne ogrzewanie i ustawić oświetlenie bez ruszania się z ulubionego fotela.
 • Oszczędność – inteligentny dom może monitorować pobór energii każdego podłączonego do sieci przez inteligentne gniazdka urządzenia, co pozwoli nam wykryć najbardziej „prądożerne” sprzęty i optymalizować koszty ich eksploatacji. Ochroni nas również przed przypadkowymi kosztami wynikającymi np. z zostawienia włączonego światła przed wyjazdem na weekend.

Inteligentny dom – podsumowanie

Inteligentny dom pozwala nam cieszyć się najnowszymi zdobyczami techniki, znacznie umilając nam spędzony w nim czas i pozwalając efektywnie wykorzystywać możliwości oferowane przez nowoczesne sprzęty AGD/RTV czy tzw. inteligentne oświetlenie. W skład takiego systemu wchodzą także najróżniejsze czujniki i kamery, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą chronić nasz dom przed nieproszonymi gośćmi.

Author: dlaurbanisty.pl