Czym się kierować przy wyborze agregatu hydraulicznego?

Agregaty hydrauliczne zwane również zasilaczami hydraulicznymi są podstawowym wyposażeniem, jeśli chodzi o układ hydrauliczny. Znajdują swoje zastosowanie w napędach hydraulicznych o obiegu zamkniętym oraz otwartym.

Czym jest agregat hydrauliczny?

W technice agregat oznacza połączenie ze sobą kilku maszyn, które wspólnie mają wykonywać jakąś pracę. Agregaty hydrauliczne dostępne w Staltechnika to zespoły odpowiedzialne za przygotowanie cieczy hydraulicznej oraz nadanie jej energii. Budowa agregatu hydraulicznego jest stosunkowo prosta, składa się ze zbiornika, pompy, przyrządów wskazujących, filtrów oraz rozdzielaczy i zaworów. Chłodzenie i częściowe oczyszczanie zapewnia zbiornik hydrauliczny wypełniony cieczą hydrauliczną. Pompa odpowiedzialna jest za zasilanie układu hydraulicznego bardzo dużymi ilościami cieczy roboczej pod odpowiednim ciśnieniem. Do przyrządów wskazujących zaliczamy wskaźnik poziomu oleju oraz manometr pokazujący ciśnienie. Za oczyszczanie oleju hydraulicznego odpowiadają filtry, a rozdzielacze i zawory mają za zadanie przygotować agregat do transportu i odpowiednio kierować przepływem oleju. Zawór przelewowy kieruje nadmiarowe ilości cieczy tłoczonej przez pompę z powrotem do zbiornika.

Jak dobrać agregat hydrauliczny do potrzeb układu?

Agregat hydrauliczny można dobrać do potrzeb układu pod kątem zbiornika lub pod kątem pompy. Jeśli chodzi o zbiornik, w otwartym obiegu pojemność zbiornika powinna być przynajmniej dwa, trzy razy większa niż wydajność pompy na minutę. W obiegu zamkniętym, który stosuje się znacznie rzadziej, potrzebny jest dużo mniejszy zbiornik kompensacyjny, przydatny jedynie ze względu na starty spowodowane nieszczelnościami. Pod kątem pompy sprawa wygląda następująco: wydajność pompy to ilość cieczy roboczej dostarczanej przez pompę w danej jednostce czasu. Jeśli wybieramy pompę, musimy wziąć pod uwagę jej wydajność, dopuszczalne najwyższe ciśnienie, sprawność oraz wydawany hałas. Więcej informacji na ten temat na stronie: https://staltechnika.pl/.

Author: dlaurbanisty.pl