Do czego przydają się podnośniki teleskopowe?

W trakcie wykonywania prac budowlanych i remontowych, a także montażowych często sięga się po różnego rodzaju ruchome podesty, do których zalicza się również podnośniki teleskopowe. Te praktyczne urządzenia ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary znajdują zastosowanie także w trudno dostępnych miejscach. Dowiedz się, jaki jest ich mechanizm działania oraz przy jakich pracach sprawdzają się one najlepiej.

Czym są podnośniki teleskopowe?

Pod pojęciem podnośników teleskopowych kryje się specjalistyczny sprzęt przeznaczony głównie do przeprowadzania rozmaitych prac na wysokości kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu metrów. Wyposażone w napęd na dwa lub cztery koła modele odznaczają się łatwością obsługi oraz zwrotnością. Wynajętymi w renomowanej firmie, takiej jak Martrans, maszynami można dowolnie manewrować, ustawiając je w taki sposób, aby znajdujący się wewnątrz ruchomego kosza robotnicy mieli nieograniczony dostęp do powierzchni poddawanej np. czyszczeniu, malowaniu albo dekorowaniu. Ramię z zawieszonym nad ziemią podestem swobodnie obraca się wokół własnej osi. Jego zaletą jest też dość duży zasięg boczny. Wyprodukowane zgodnie z polskimi i europejskimi normami bezpieczeństwa podnośniki teleskopowe zostały wyposażone w systemy automatycznego informowania o przeciążeniu kosza. Dzięki temu ryzyko wypadku podczas wykonywania prac wysokościowych zostaje zredukowane do minimum.

Jak działają podnośniki teleskopowe?

Mechanizm działania podnośników teleskopowych jest dość prosty. Złożone z jednego lub kilku wysuwających się z siebie nawzajem członów teleskopowych ramię zakończone jest ramieniem pomocniczym albo koszem. Sterowaniem urządzeniem zazwyczaj zajmuje się pracownik stojący na podeście. Wykorzystuje on w tym celu przyciski znajdujące się na pulpicie. Znajdujący się w koszu robotnicy zostają przetransportowani na określoną wysokość. W celu wykonania zleconego zadania nie muszą oni opuszczać podestu. Kosz utrzymuje się pewnie na danym poziomie dzięki systemowi stabilizacji pozycji pionowej.

Do czego służą podnośniki teleskopowe?

Podnośniki teleskopowe wyróżniają się uniwersalnością zastosowania. Można po nie z powodzeniem sięgać przy wykonywaniu rozmaitych prac budowlanych, remontowych oraz wykończeniowych. Wykorzystuje się je np. przy malowaniu ścian budynków, a także myciu okien w wieżowcach oraz przycinaniu drzew. Podnośniki teleskopowe często spotyka się na ulicach polskich miast w okresie bożonarodzeniowym. Służą one wówczas do dekorowania choinek znajdujących się na rynkach.

Author: dlaurbanisty.pl