Do czego służa welkulatory i aeratory?

Okres wiosenny to idealny czas na to, by rozpocząć pierwsze, poważne porządku w naszym ogrodzie. Bez względu na to, czy nasza przestrzeń wypoczynkowa na zewnątrz ogranicza się tylko do małego trawniczka, czy nasz ogród jest bardzo obszerny, jeszcze przed pierwszymi czynnościami upiększającymi estetykę, powinniśmy zająć się poprawą kondycji trawnika. A w tym z pewnością pomoże nam wertykulator i aerator. Czym są te dwa narzędzia i które wybrać przy wiosennych porządkach w ogrodzie?

Czym jest wertykulator?

Welkulatory i aeratory, o co dokładnie chodzi?

Wertykulator to narzędzie, które służy, jak sama nazwa wskazuje, to wertykulacji naszego trawnika. Proces ten polega na nacinaniu metalowym ostrzem trawnika, tnąc darń, a więc wyrzucając na powierzchnię wszystkie chwasty, nieestetyczny mech i pozostałości po martwych roślinach. Wertykulacja służy zachowaniu optymalnej kondycji trawnika, odżywiając ją i gwarantując ochronę na wypadek chwastów czy chorób grzybowych. Wertykulator, który wykorzystywany jest do wertykulacji w zależności od naszych potrzeb, może przybrać postać urządzenia ręcznego lub mechanicznego.

W pierwszym wariancie wertykulator ręczny, najtańszy, świetnie sprawdzi się w przypadku naprawdę małych powierzchni. Taki wertykulator możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak chcemy postawić na efektywną wertykulację dużych powierzchni, warto postawić na wertykulator elektryczny, lub najefektywniejszy wertykulator spalinowy.

Czym jest aerator

Gdy omówiliśmy sobie podstawowe zagadnienia związane z wertykulacją, czas przejść do bliźniaczego pojęcia, jakim jest aeracja. W przypadku wertykulacji darń była nacinana. Aerator zamiast tego nakłuwa trawnik, co sprzyja odpowiedniemu napowietrzaniu i rozluźnianiu gleby, stymulując ją do lepszego wzrostu trawy i optymalnego wyrównania powierzchni. Aeracja sprzyja także rozbudowie korzeni, co z pewnością ma ogromne znaczenie dla trawnika i jego warstwy estetycznej. Podobnie jak w przypadku wertykulacji, również aeratory różnią się od siebie typem. Urządzenia ręczne w większości przypadków przybierają postać specjalnych nakładek na buty, które od dołu wyposażone są w kolce.

Taki spacer po trawniku może skutecznie spulchnić i napowietrzyć glebę na małym obszarze. Gdy jednak chcemy wykonać aerację na większej powierzchni, pozostaje nam wykorzystać urządzenia elektryczne lub spalinowe.

Różnice pomiędzy aeracją i wertykulacją.

Jeśli oba te procesy są tak podobne, to w jaki sposób powinniśmy wybrać ten właściwy? Pierwsza i podstawowa różnica polega na okresie wykonywania aeracji i wertykulacji. Wertykulacja powinna być wykonana raz w sezonie, po zniszczeniach dokonanych przez zimę. Aerator natomiast może być wykorzystywany znacznie częściej, nawet jeden raz w miesiącu. W przypadku obszarów o dużym natężeniu ruchu aeracja sprawdzi się znacznie lepiej. Warto podkreślić, że obecnie na rynku dostępne są także urządzenia hybrydowe, które gwarantują nam funkcjonalność aeratora i wertykulatora w jednym. Do świetne rozwiązanie, szczególnie gdy nie mamy zbyt dużo miejsca na dwa osobne urządzenia.

Author: dlaurbanisty.pl