Ekologia dziś. Jak wpływać na świadomość społeczną dotyczącą szkodliwości plastiku?

Plastik jest poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego ze względu na fakt, że rozkłada się on nawet przez kilka tysięcy lat. Jednocześnie jest on wykorzystywany w niemal każdej branży, dlatego na świecie gromadzi się coraz więcej odpadów z tworzyw sztucznych. Z tego powodu tak ważne okazuje się odpowiednie edukowanie społeczeństwa na temat szkodliwości plastiku?

Kampanie dotyczące szkodliwości plastiku

Wiele instytucji organizuje różnego rodzaju działania i kampanie społeczne, które mają za zadanie uświadomić ludzi w zakresie problemów związanych m.in. ze stanem środowiska. Wśród nich pojawiają się informacje dotyczące szkodliwości plastiku. Najczęściej przyjmują one formę spotów reklamowych, plakatów czy cyklicznych wydarzeń.

Coraz częściej temat szkodliwego wpływu plastiku na społeczeństwo jest poruszany również w szkołach. Młode pokolenie ma bowiem ogromny wpływ na przyszłość naszej planety, dlatego od wczesnych lat powinno być ono edukowane w temacie właściwego gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych.

Wiele firm decyduje się również na samodzielne wdrożenie rozwiązań, które zachęcą klientów do bardziej świadomego korzystania z wyrobów z tworzyw sztucznych. Doskonałym przykładem są chociażby supermarkety. Coraz częściej pojawiają się w nich materiałowe, wielorazowe siatki zastępujące plastikowe woreczki. W sklepach wprowadzane są też opłaty za reklamówki z tworzyw sztucznych, co pozwala uświadomić klientom, że korzystanie z nich nie jest dobre dla środowiska.

Skup plastiku, czyli sposób na zachęcenie do recyklingu

Nic nie działa tak skutecznie na społeczeństwo niż możliwość odzyskania części pieniędzy ze zużytych produktów. Z tego powodu na terenie Polski powstają specjalne skupy, takie jak firma Mag-Bar w Granowie. Można w nich sprzedać zarówno plastikowe butelki, jak i folię. To doskonałe rozwiązanie m.in. dla przedsiębiorstw, w których każdego dnia produkowane są ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Prywatni klienci również mogą skorzystać z oferty skupów folii, jednak zazwyczaj są oni w stanie zgromadzić znacznie mniej odpadów.

Możliwość uzyskania pieniędzy za oddanie plastiku do skupów pozwala na zachęcenie społeczeństwa do sprzątania i odpowiedniego gospodarowania tworzywami sztucznymi znacznie skuteczniej niż kampanie. Warto jednak połączyć obie te metody, by edukować społeczeństwo na wielu poziomach.

Author: dlaurbanisty.pl