Gdzie powinna znaleźć się rozdzielnia elektryczna w domu?

Wbrew pozorom rozdzielnicy elektrycznej nie można zamontować w dowolnym miejscu. I wcale nie chodzi o względy estetyczne. To kwestia przede wszystkim bezpieczeństwa, a także wygody użytkowania w przypadku kryzysowych sytuacji. Należy więc bardzo dobrze przemyśleć, gdzie powinna znaleźć się skrzynka. W związku z tym podpowiadamy kilka ważnych zasad, którymi warto się kierować przy planowaniu rozmieszczenia

Łatwy dostęp do tablicy elektrycznej

Gdy dochodzi do awarii, trzeba zabrać się za jej usuwanie. A do tego potrzeba nie tylko narzędzi oraz wiedzy, ale też odpowiednich warunków. Niestety, lecz źle umieszczona tablica elektryczna potrafi bardzo utrudnić przeprowadzanie napraw. W skrajnych przypadkach – nawet uniemożliwić. Dlatego trzeba zamontować rozdzielnicę w taki sposób, aby był do niej swobodny dostęp. To przydaje się także wówczas, gdy trzeba po prostu przywrócić światło. Tak więc tablica elektryczna musi znajdować się na komfortowej wysokości: nie mniejszej niż 0,5 m od ziemi i nie wyżej niż 2 m nad ziemią (liczy się górną i dolną krawędź skrzynki). To bardzo ułatwia wszelkie prace.

Równie istotne jest otoczenie rozdzielnicy. Dobrą praktyką jest pozostawienie wokół niej przynajmniej 1,2 m wolnej przestrzeni, prostopadłej do frontu tablicy elektrycznej. Mogą tam znajdować się niewielkie ruchomości, np. lekki regał, który łatwo przesunąć w razie potrzeby. Na dodatek montaż powinien odbyć się nad równą podłogą. W grę nie wchodzą więc schody ani tym podobne potencjalne przeszkody. Dostęp do tablicy musi być więc swobodny i nie stwarzać dodatkowego zagrożenia w przypadku poważnych awarii czy pożaru.

Kolejna zasada dotycząca rozmieszczenia skrzynki to zachowanie po 30 cm wolnej przestrzeni po jej bokach. Nie mogą więc znajdować się tam żadne wysokie szafki czy ściana. Jak więc łatwo się domyślić, narożniki nie są najlepszym miejscem montażu. Wręcz przeciwnie – są najgorszym. Mogą bowiem skutecznie zablokować prace mające na celu usunięcie awarii lub po prostu ograniczyć swobodę ruchów potrzebną do wykonania najprostszych czynności.

Gdzie zakupić profesjonalną tablicę elektryczną do domu?

Na zakończenie warto dodać, że skrzynki występują w dwóch wersjach: natynkowych oraz podtynkowych. Zgodnie ze swoimi nazwami nadają się do montażu – w kolejności – na powierzchni ściany lub w jej wnętrzu. W pierwszym przypadku tablica elektryczna nie musi być uwzględniana w planie zawczasu. Instalację można więc przeprowadzić w dowolnym momencie, nawet po przeprowadzeniu prac wykończeniowych. Jednak miejsce na skrzynkę podtynkową powinno pojawić się wraz ze wznoszeniem inwestycji bądź podczas remontu. W obu jednak sytuacjach należy kierować się wspomnianymi wyżej zasadami.

Spełniające wymogi tablice można zamówić za naszym pośrednictwem. Posiadamy w asortymencie zarówno skrzynki podtynkowe, jak i natynkowe. Sklep.doko.pl to także fachowi doradcy, którzy z przyjemnością pomogą w wyborze modelu. Zachęcamy w związku z tym do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Author: dlaurbanisty.pl