Wybierając systemy okienne, zwykle zwracamy uwagę głównie na ich wygląd. Choć ma on spore znaczenie, to jednak nie najważniejsze. Niezwykle istotne są przede wszystkim parametry użytkowe okien, w tym współczynnik przenikania ciepła. Zależy on w dużej mierze od ilości pakietów szybowych zastosowanych w danym systemie. Ile przeszkleń powinno mieć dobre okno? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Okna z podwójną szybą – obecny standard stolarki okiennej
Czasy, gdy producenci oferowali klientom systemy okienne wyposażone w jeden pakiet szybowy, minęły bezpowrotnie. Obecnym standardem są okna z podwójną szybą. Modele te są najczęstszym wyborem wśród inwestorów zarówno prywatnych, jak i publicznych. Na pakiet dwuszybowy składają się dwie tafle szkła oddzielone od siebie ramką szybową oraz komorą wypełnioną gazem szlachetnym. Gaz ten pełni funkcję izolatora.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i z PCV: Okna z dwoma szybami przepuszczają światło słoneczne, dzięki czemu doskonale doświetlają wnętrza. Osiągają przy tym dobre parametry izolacyjności termicznej. Współczynnik przenikania ciepła tego typu systemów mieści się w przedziale 1,2-1,4 W/(m²*K). Oczywiście im niższą ma on wartość, tym okna lepiej chronią przed utratą ciepła. Dodatkowe ogrzewanie pomieszczeń wewnątrz budynku zapewnia dobra przepuszczalność energii słonecznej.
Pakiety trzyszybowe do budynków pasywnych
Nowocześniejszym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są okna wyposażone w pakiet trzyszybowy. Dodatkowa szyba wpływa na poprawę termoizolacyjności stolarki okiennej. Systemy z trzema szybami często określane są więc jako okna energooszczędne. Współczynnik przenikania ciepła modeli okien trzyszybowych osiąga wartość poniżej 1 W/(m²*K), dzięki czemu chętnie korzystają z nich inwestorzy zainteresowani budownictwem pasywnym. Najlepsze dostępne na rynku pasywne okna z PCV, wyposażone w dodatkowe okucia oraz pokryte niskoemisyjną powłoką, osiągają wartość współczynnika Uw na poziomie 0,6 W/(m²*K). Montaż tego typu systemów pozwala na znaczne oszczędności energii. Przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie i prąd, co z kolei ma duży wpływ na końcowy koszt eksploatacji obiektu.
Które okna wybrać?
O tym, które okna sprawdzą się lepiej w konkretnej sytuacji, decyduje wiele czynników. Dużo zależy przede wszystkim od przeznaczenia okna. Jeśli ma być ono zamontowane w pomieszczeniu użytkowym, które nie pełni funkcji mieszkalnej czy biurowej, lepszym wyborem będzie system z dwoma szybami. Jednak z drugiej strony, gdy okno będzie montowane w sypialni, salonie, pokoju dziecka czy domowym gabinecie, warto zdecydować się na pakiet trzyszybowy, gwarantujący utrzymanie optymalnego komfortu termicznego.
Okna trzyszybowe to najlepszy wybór w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Jeżeli nie zależy Ci na optymalizacji kosztów związanych z eksploatacją budynku, wybierz okna dwuszybowe, które są tańsze w zakupie. Każda kolejna szyba to dodatkowa warstwa termoizolacyjna, zapewniająca lepsze parametry okna, ale przy tym także dodatkowy koszt produkcji.
Najnowsze komentarze