Jak dbać o obicie mebli?

Wśród zalet mebli z obiciem można wymienić to, że są znacznie wygodniejsze, niż te bez tapicerek, a za ich pomocą można sprawić, że wnętrze będzie ze sobą bardziej spójne oraz przytulniejsze. Aby obicie zawsze wyglądało tak samo świetnie, jak na początku, warto nauczyć się o nie odpowiednio dbać. Dowiedz się, jak pielęgnować meble tapicerowane.

Regularne odkurzanie mebli tapicerowanych

Początkowo kurz nie jest widoczny na meblach, jednak wraz z upływem czasu szczególnie na aksamicie czy welurze stanie się on dostrzegalny. Dlatego ważne jest, by regularnie odkurzać wszystkie większe tapicerowane meble domowe, takie jak narożniki pikowane, sofy czy fotele. Konieczne jest ich dokładne odkurzanie raz w tygodniu. Potrzeba ta może jednak pojawiać się nieco częściej szczególnie w sytuacji, w której dom zamieszkują również zwierzęta. Wówczas można zdecydować się na specjalne turboszczotki do odkurzaczy, które wyciągają z tapicerki sierść.

Czyszczenie i wywabianie plam

Jeśli na tapicerce powstaną plamy, należy jak najszybciej się nimi zająć. Dłuższe pozostawienie zabrudzeń na meblach może doprowadzić do wniknięcia plam w ich strukturę, zatem należy ścierać je jak najszybciej. Do plamy najlepiej przyciskać wilgotną ściereczkę, zamiast trzeć, żeby nie rozetrzeć jej na pozostałe partie materiału. Można użyć do tego dedykowanych preparatów. Po wywabieniu plamy, szczególnie w przypadku materiałów takich, jak aksamit, można wyczesać cały mebel szczoteczką z miękkim włosiem, zgodnie z kierunkiem układania się włosków. W przypadku krzeseł tapicerowanych pikowanych ekoskórą kwestia jest o wiele prostsza – zabrudzenia wystarczy zmyć.

Charakter materiału

Krzesła tapicerowane pikowane bardzo często występują obite materiałami przeznaczonymi do częstej i dość intensywnej eksploatacji, w związku z czym na rynku łatwo znaleźć produkty opisane jako wodoodporne, zmywalne, łatwo czyszczące czy plamoodporne. Część z tkanin może mieć także właściwości niesprzyjające wbijaniu się w nie sierści zwierząt. Jeśli dom zamieszkują dzieci oraz zwierzęta, wybierajmy odporniejsze obicia, np. te wykonane z mikrofibry czy ekoskóry. Kiedy dojdzie do najcięższych zabrudzeń po spotkaniu rodzinnym czy imprezie, a użytkownicy mebla obawiają się, że plamy nie zejdą, można pokusić się o skorzystanie z usługi firm profesjonalnie zajmujących się czyszczeniem tapicerki.

Odpowiednie preparaty do czyszczenia i pielęgnacji tapicerki

Do czyszczenia tapicerki warto wybierać środki, które przeznaczone są do konkretnego rodzaju materiału. Pozwoli to uniknąć jego odbarwień czy uszkodzeń – nie warto eksperymentować z tradycyjnymi sprayami do czyszczenia powierzchni twardych czy proszkami do prania. Świetnym pomysłem jest również zainwestowanie w środki do impregnacji tkanin. W przypadku wyboru narożników pikowanych z delikatnych materiałów wchłaniających plamy, ich impregnacja umożliwi pozostawanie zabrudzeń na powierzchni. W tym czasie użytkownik mebla zdąży zetrzeć plamę jeszcze zanim ta wgryzie się w materiał na stałe.

Author: dlaurbanisty.pl