Większość osób marzących o domku na wsi jako jeden z głównych argumentów przytacza zaletę posiadania tam ogrodu. Zielonego skrawka ziemi potrzebują wszyscy, nawet po to, by tylko na niego patrzeć. Tę potrzebę na wsi spełnia przydomowy ogród a w mieście wszelkie zielone punkty: miejskie skwery, parki, zieleńce, a nawet trawniki. Część zielonych terenów odwiedza się tylko przy okazji, natomiast wewnątrzosiedlowe trawniki i zielone place wspólnej przestrzeni pełnią ważną rolę integracyjną.
Jak dbać o wspólną zieleń w mieście?
Kluczowy dla właściwej pielęgnacji roślin w miejskiej przestrzeni publicznej jest właściwy ich dobór do warunków ekspozycji, szczególnie do nadmiaru lub niedoboru światła i promieni słonecznych. Dopływ światła może być problematyczny, zwłaszcza na osiedlach o gęstej zabudowie i kilkukondygnacyjnych budynkach. Cień rzucany przez budynki sprawia, że przez większą część dnia zielony obszar osiedla pozostaje zacieniony. W związku z tym należy bardzo dokładnie przemyśleć dobór roślin oraz środków ochrony roślin niezbędnych do ich wzrostu.
Równie niesprzyjające dla roślin wegetujących w przestrzeni miejskiej jest silne nasłonecznie, które powoduje szybkie parowanie wody z podłoża. Tu również należy starannie przemyśleć gatunki sadzonek. Dobór roślin wymaga analizy i znajomości gruntu oraz warunków klimatycznych czy nawet mikroklimatycznych danego obszaru. W przypadku nieadekwatnego składu gleby, należy posiłkować się odpowiednimi środkami ochrony roślin.
Rośliny, czyli drzewa, krzewy oraz trawy, które rosną w warunkach osiedla miejskiego muszą być uodpornione na:
- skutki zanieczyszczenia powietrza
- duże zróżnicowanie temperatury, zwłaszcza na jej skoki zimą
- okresową suszę
Dobór drzew, krzewów oraz nasion traw determinuje wygląd zielonych obszarów miejskich, ale też wpływa na koszty pielęgnacji tych terenów.
Środki ochrony roślin obecnych w przestrzeni miejskiej
W zielonej przestrzeni miejskiej najlepiej sprawdzają się rośliny, które nie wymagają częstego przycinania oraz nawadniania. Rośliny muszą być wytrzymałe, odporne na przymrozki, ale powinny również być bezpieczne dla mieszkańców i w miarę możliwości nie powinny wywoływać odczynów alergicznych u osób mieszkających w bezpośredniej bliskości terenów zielonych. Również środki ochrony roślin muszą być bezpieczne dla ludzi i zwierząt, korzystających z trawników.
Rozwiązaniem dla wielu problemów, a przede wszystkim niezwykle estetycznym sposobem na niedostateczną ilość zielonych obszarów na osiedlach miejskich są tzw. zielone dachy. To model niezwykle popularnych w USA i niektórych państwa europejskich. W Polsce dopiero raczkuje, chociaż jest już widoczny w polskich miastach, podobnie jak wertykalne ogrody, zielone i pionowe ściany roślin.
Sporym wyzwaniem dla administratorów osiedli, parków i zieleńców jest systematyczna pielęgnacja rosnących tam roślin. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej mówi się o ograniczeniu ingerencji człowieka w zielone obszary, zwłaszcza o ograniczeniu koszenia traw. Każda tego rodzaju akcja dewastuje środowisko trawników, skarp, zieleńców zabijając mimo woli mnóstwo żyjących tam drobnych organizmów. Nie ma jeszcze decyzji o zaprzestaniu koszenia traw, ale prawdopodobnie zakaz taki jest nieunikniony w najbliższej przyszłości. Problem ten dotyczy nie tylko roślinności miejskiej, ale trawników i ogrodów w prywatnych domach. Wysiew traw sportowych, o głębokich korzeniach czerpiących wilgoć z podłoża może znacząco ułatwić pielęgnację zielonych obszarów.
Najnowsze komentarze