Jak dopasować okna dachowe do poddasza?

Najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na doświetlenie poddasza i uczynienie z niego przestrzeni użytkowej to zamontowanie okien dachowych. Zapewniają one odpowiednią ilość naturalnego światła, wysoką izolację termiczną i akustyczną, a także dają duże pole do popisu w zakresie aranżacji. Kluczem do sukcesu są jednak okna dachowe odpowiednio dopasowane do danego pomieszczenia. W jaki sposób tego dokonać? Sprawdź!

Odpowiedni rodzaj okien dachowych

Dopasowanie odpowiednich okien dachowych to jeden z najważniejszych procesów podczas adaptacji poddasza. Decyzja wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność, komfort cieplny, wentylację czy ilość naturalnego światła. W pierwszej kolejności należy wybrać rodzaj okien w danym projekcie. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim to, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia. W przypadku kuchni i łazienki ze względu na szczególne ryzyko wilgoci warto sięgnąć po okna wykonane z PCV, które nie tylko są łatwe w pielęgnacji, ale także odporne na tego typu warunki. Najlepiej, aby był to model taki jak Dakea Better Safe wyposażony w nawiewniki, które zapewniają znacznie lepszą wentylację w pomieszczeniu. Dodatkowo posiadają klamkę z dwiema pozycjami blokowania, dzięki czemu znacznie łatwiej i skuteczniej można kontrolować poziom wentylacji mechanicznej.

Zwróć uwagę na parametry okien dachowych

Wydajność energetyczna oraz bezpieczeństwo, które gwarantują nam okna dachowe, zależne są od kilku parametrów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając dany model:

  • Przepuszczalność powietrza – szczelne okna to podstawowy wyznacznik izolacji cieplnej i warunek braku strat energii. Im wyższa klasa okien, tym lepsza wydajność i mniej niepożądanego przenikania powietrza. W ofercie Dakea znaleźć można zarówno wysokiej jakości okna klasy 3, jak i warianty typu Dakea Ultima o najwyższej klasie przepuszczalności powietrza czyli 4.

  • Współczynnik przenikania ciepła – wskazuje on wartość ciepła, które przedostaje się do domu przez okno. Pomaga utrzymać temperaturę we wnętrzu i blokować dopływ chłodnego powietrza w okresie zimowym, a także utrzymać optymalne warunki cieplne latem.

  • Redukcja dźwięku – w celu zapewnienia sobie komfortu i spokoju nawet mieszkając w dużym mieście, warto wybrać okna dachowe Dakea, które charakteryzują się doskonałą izolacją akustyczną.

  • Wodoszczelność – ze względu na specyfikę okien dachowych są one o wiele bardziej narażone na dużą ilość wody podczas opadów niż klasyczne odpowiedniki. Z tego względu warto wziąć pod uwagę stopień wodoszczelności danego modelu.

Drewno czy PCV – wybór materiału

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest decyzja, jakie okna dachowe wybrać – drewniane czy plastikowe. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i zwolenników, każde odpowiada też na inne potrzeby. Okna dachowe plastikowe są trwałe, wykonane z PCV, a ich pielęgnacja i konserwacja jest niezwykle prosta i nie wymaga specjalnych detergentów. Charakteryzują się odpornością na wilgoć i zabrudzenia, dlatego świetnie sprawdzą się w kuchni czy łazience, umożliwiają także wygodną wentylację.

Wśród okien PCV ofercie firmy Dakea występuja również warianty przeznaczone do dachów płaskich. Modele takie jak Dakea Horizon Fixed i Horizon Vented są doskonałą propozycją w przypadku pomieszczeń mieszkalnych o nachyleniu dachu 5° do 15°.

Okna dachowe drewniane w ofercie Dakea wyróżniają się wyjątkowo estetycznym wyglądem, a zarazem wysoką trwałością. Wyprodukowane z ekologicznego drewna sosny nordyckiej i zabezpieczone ekologicznymi impregnatami i pokryte lakierami na bazie wody, idealnie dopełnią aranżację wnętrz utrzymanych w różnych stylach.

Ilość i rozmieszczenie okien dachowych

Niezwykle istotnym aspektem doboru okien dachowych jest zapotrzebowanie na światło, a tym samym ilość i rozmieszczenie okien. Przyjmuje się, że na 8 do 10 m2 powierzchni potrzeba 1m2 okna, jednak to nie jedyny wyznacznik, którym należy się kierować. Ilość i wielkość okien powinna być dostosowana do wymiarów pomieszczenia, przy czym przyjmuje się, że faktyczna powierzchnia oświetlenia oknami dachowymi to 8-10% powierzchni podłogi. Warto nadmienić, że duże wnętrza lepiej doświetli większa ilość małych okien, niż jedno duże.

Wedle własnego uznania można jednak zamontować dowolną liczbę okien, o ile konstrukcja dachu jest wystarczająca. Ponadto pomieszczeniach po stronie południowej światło dzienne dostępne jest właściwie cały czas, zapewniając doskonale doświetlone i przewietrzone wnętrze. W okresie letnim wysoka temperatura i nadmiar światła mogą być jednak uciążliwe, dlatego warto wyposażyć okna w dodatkowe, energooszczędne rolety solarne SSR lub markizy termoizolacyjne. W pomieszczeniach umiejscowionych po stronie północnej ilość dochodzącego światła dziennego jest niewielka, dlatego warto wyposażyć je w mniej okien o większej powierzchni, zamiast kilku mniejszych.

Budżet do dyspozycji

Nawet najśmielsze wyobrażenia względem wymarzonego wyglądu poddasza są jednak ograniczone przez określony budżet. Na rynku dostępne są jednak firmy takie jak Dakea, które specjalizują się w produkcji niedrogich okien dachowych wysokiej jakości. Są one przeznaczone dla profesjonalistów, a niski koszt w żadnym stopniu nie powoduje uszczerbku na jakości. Warto zapoznać się z ofertą producenta, gdyż oferuje on wysoką jakość w rozsądnej cenie.

Wejdź na stronę internetową Dakea, aby znaleźć więcej szczegółowych informacji na temat dostępnych okien dachowych oraz akcesoriów dodatkowych. Znajdziesz tam również konfigurator okien, który pomoże wybrać idealny rozmiar i materiał okien dachowych do Twojego domu.

Author: dlaurbanisty.pl