Jak duży dysk SSD wybrać do laptopa?

Wydajność laptopa zależy zarówno od poszczególnych podzespołów, jak i ich wzajemnej kompatybilności. Wielordzeniowy procesor czy duża ilość pamięci RAM mogą na niewiele się zdać, jeśli ich potencjał będą ograniczać inne komponenty. Takie jak np. dysk twardy. To miejsce służące do przechowywania plików, ale także systemu oraz pozostałego oprogramowania. Od prędkości odczytu zależy praca komputera. Dlatego w odstawkę odchodzą tradycyjne dyski HDD, ustępując miejsca szybszym pamięciom SSD. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Jaką powinien mieć pojemność, by zapewnić płynną pracę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Dysk SSD – charakterystyka

Skrót SSD rozwija się jako Solid State Drive i dosłownie oznacza napęd o stałym ciele, co odnosi się do zastosowania wyłącznie elementów nieruchomych, w przeciwieństwie do dysków twardych HDD, zawierających mechanizmy obrotowe. Najczęściej jednak pamięć SSD nazywa się napędem półprzewodnikowym. Bazuje na technologii bardzo podobnej do tej, którą znamy z pendrive’ów, kart pamięci czy dziś już nieco zapomnianych odtwarzaczy mp3. Mowa oczywiście o pamięci flash. Przez długi czas wadą tej technologii była ograniczona pojemność – początkowo ledwie do kilkunastu, nieco później kilkudziesięciu MB – jednak na przestrzeni ostatnich dwóch dekad nastąpił ogromny rozwój, dzięki czemu napęd tego typu może być z powodzeniem stosowany w komputerach stacjonarnych oraz laptopach. Wśród największych zalet pamięci SSD, odróżniających je od dysków HDD, należy wymienić krótszy czas dostępu do danych, co przekłada się na szybsze uruchamianie systemu i poszczególnych aplikacji, a także mniejsze zużycie energii, cichszą, w zasadzie bezgłośną pracę oraz znacznie większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Warto też wspomnieć o szerszym zakresie temperatur, w jakich mogą pracować.

Jak bardzo pojemny powinien być dysk SSD do laptopa?

Na podstawie powyższego akapitu można łatwo wyciągnąć wnioski o ewidentnej przewadze napędów SSD nad dyskami HDD. I chociaż są one całkowicie uzasadnione, to jednak nie w każdej kwestii pamięć półprzewodnikowa ma przewagę. A mówiąc konkretnie, wypada mniej atrakcyjnie pod względem ceny. Zakup dysku twardego HDD o pojemności 1 TB to wydatek do 250 złotych. Za dysk SSD do laptopa o tej samej pojemności trzeba zapłacić około dwa razy tyle. Wydaje się to jednak dobrą inwestycją, biorąc pod uwagę późniejsze, opisane wyżej korzyści. Warto też zastanowić się, jaka pojemność będzie optymalna. To dość indywidualna kwestia. Jeżeli laptopa używamy jedynie do podstawowych zadań, spokojnie powinien wystarczyć standardowy napęd 256 GB. O większej pojemności można pomyśleć w przypadku, gdy korzysta się z bardziej zaawansowanego oprogramowania, np. graficznego lub jest się miłośnikiem współczesnych gier, które mają duże wymagania sprzętowe. Przy wymianie napędu HDD na SSD warto zachować ten pierwszy i używać go jako dysku zewnętrznego, żeby nie zajmować głównej pamięci plikami, z których korzysta się sporadycznie.

Author: dlaurbanisty.pl