Ogrzewanie jest w naszym klimacie jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na komfort cieplny w pomieszczeniach. Nie dziwi więc fakt, że stale poszukuje się nowych rozwiązań, które z jednej strony będą cechowały się dużą efektywnością i niską awaryjnością, z drugiej zaś pozwolą zaoszczędzić. Jednym z nich jest centralne ogrzewania powietrzne. Dowiedz się, jaka jest zasada jego działania.
Centralne ogrzewanie powietrzne – co to takiego?
Wiele osób pewnie po raz pierwszy spotyka się z pojęciem centralnego ogrzewania powietrznego. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest ono u nas stosunkowo mało popularne. O zasadę jego działania zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl, zajmującego się sprzedażą pieców różnego rodzaju.
Centralne ogrzewanie powietrzne, nazywane również ogrzewaniem nadmuchowym, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, do dystrybucji ciepła wykorzystuje powietrze, które rozprowadzane jest po pomieszczeniach w systemie nadmuchowym poprzez specjalne kanały wentylacyjne. Aby jego działanie było możliwe, konieczne jest posiadanie pieca nadmuchowego, wyjaśnia nasz rozmówca.
Piec nadmuchowy może występować w wersji gazowej, elektrycznej lub olejowej. Zamiast niego można także wykorzystać pompę ciepła powietrze-powietrze. Najważniejszym elementem całej instalacji jest czerpnia, która ma za zadanie dostarczenie świeżego powietrza oraz wymieszanie go z powietrzem krążącym w pomieszczeniach. Czerpnia może występować w wersji zewnętrznej lub wewnętrznej. Doprowadzone powietrze ulega podgrzaniu w wymienniku pieca, skąd poprzez system kanałów wentylacyjnych i kratek nadmuchowych rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń. Co ciekawe, ogrzewanie tego typu może być wielofunkcyjne, ponieważ można je wykorzystywać również jako klimatyzację, a także rozbudować o funkcję jonizacji i nawilżania powietrza.
Największe zalety centralnego ogrzewania powietrznego
Centralne ogrzewanie powietrzne trafiło do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszy się największą popularnością. U nas znane było jedynie w formie ogrzewania kominkowego, choć coraz więcej osób decyduje się na jego inne wersje ze względu na liczne zalety, do których należą:
- brak grzejników – jako że ogrzewanie nadmuchowe nie wymaga instalacji grzejników, można sobie pozwolić na dowolną aranżację pomieszczeń,
- duża efektywność ogrzewania – wynika ona z bezpośredniego nadmuchu, który zapewnia szybkie i równomierne nagrzanie pomieszczeń,
- wysoka sprawność i niska awaryjność instalacji – brak wody, która występuje w tradycyjnych instalacjach przekłada się na znacznie dłuższą żywotność urządzeń,
- niższe koszty eksploatacji – wynikają one z mniejszych strat oraz niższego zapotrzebowania na energię, a także z szybszego ogrzewania pomieszczeń,
- funkcjonalność – instalacja może pełnić funkcję ogrzewania, a także klimatyzacji, wentylacji, filtrowania i nawilżania powietrza.
Podsumowując, centralne ogrzewanie powietrzne zyskuje coraz większą popularność ze względu na liczne zalety. Jego zastosowanie przekłada się nie tylko na komfort cieplny, ale także na oszczędności w domowym budżecie.
Najnowsze komentarze