Specyfika pomieszczeń położonych pod dachem sprawia, że są one zdecydowanie bardziej narażone na przegrzewanie. Nie tylko ciepło unosi się w górę budynku, pozostając na poddaszu, ale również przez okna dachowe cały dzień do wnętrza przedostaje się sporo słońca. Jak radzić sobie z nadmiernie wysoką temperaturą i ochłodzić pokój na poddaszu? Oto sprawdzone sposoby!
Dlaczego poddasze się tak szybko nagrzewa?
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak ochłodzić pokój na poddaszu, warto zastanowić się, skąd w ogóle bierze się problem jego nadmiernego przegrzewania. Ma na to wpływ kilka czynników:
Kumulacja ciepła – zgodnie z zasadami termodynamiki, ciepło naturalnie wznosi się i gromadzi w górnych partiach budynku. Tym samym ostatnim przystankiem dla gorącego powietrza w upalne dni staje się właśnie poddasze.
Promieniowanie słoneczne – okna dachowe zapewniają o wiele większy dostęp do naturalnego światła dziennego niż tradycyjne modele ścienne. O ile wiąże się to przede wszystkim z korzyściami, o tyle w upalne dni wielogodzinna ekspozycja na słońce może powodować wzrost temperatury w pomieszczeniu.
Niska jakość wentylacji – jednym z głównych powodów przegrzewania się wnętrza, jest kiepska wentylacja powietrza na poddaszu. Problem ten dotyczy zarówno nowych, starych, jak i świeżo wyremontowanych budynków, a związany jest on z niewielką odległością między górą komina, a kratką wentylacyjną w pomieszczeniu. Ciśnienie powietrza przy kratce wentylacyjnej ma zbliżoną wartość do ciśnienia na szczycie komina, co oznacza, że ruch powietrza w kominie jest bardzo mały, powodując tym samym bardzo słabą wentylację poddasza.
Okna dachowe a izolacja termiczna poddasza
Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania optymalnej temperatury na poddaszu bez względu na warunki pogodowe jest zapewnienie odpowiedniej izolacji samego dachu, czyli zagwarantowanie odpowiedniej grubości materiału termoizolacyjnego. Następnym krokiem jest dobór odpowiednich okien dachowych, które zapewnią wysoki poziom termoizolacji, a tym samym zarówno ciepło zimą, jak i komfort latem. W tej roli doskonale sprawdzą się okna Dakea Better Energy o budowie dwukomorowej, wypełnionej gazem Argonem, dzięki którym zapewniamy jeszcze lepszą izolację i ograniczymy ilość ciepła przedostającego się latem na poddasze.
W przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak łazienka lub w niektórych wypadkach kuchnia, warto rozważyć z kolei okna Dakea z szybą dwukomorową wykonane z PVC, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na wilgoć (np. Better Energy PVC).
Jeszcze inną propozycją producenta jest gama okien Ultima Energy w wersji drewnianej i PCV. Modele z tej serii wyróżniają się trzyszybowym pakietem szybowym, w którym przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym w postaci Kryptonu oraz dodatkową powłoką przeciwsłoneczną. Doskonale izoluje zimą i skutecznie odbija promienie słoneczne latem.
Sposoby na poprawienie wentylacji poddasza
Choć okna dachowe same w sobie nie są w stanie zastąpić wentylacji, stanowią one ważny element kompletnego systemu wentylacyjnego. Ich zadaniem jest doprowadzanie z zewnątrz świeżego powietrza, które następnie zostaje wyprowadzone z budynku za pomocą kratki wentylacyjnej umieszczonej w kominie. Jeśli borykamy się z problemem słabej wentylacji w pomieszczeniu, jednym z najlepszych sprawdzonych sposobów jest montaż boostera na kominie. Urządzenie napędzane wiatrem powoduje dodatkowy ciąg, dzięki czemu na zewnątrz wyprowadzana jest znacznie większa ilość zużytego powietrza.
W przypadku pomieszczeń takich jak łazienka lub ubikacja, warto pomyśleć o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej, która zapewnia stałą i łatwo kontrolowaną wymianę powietrza bez względu na czynniki pogodowe. To samo tyczy się kuchni, w których okap kuchenny podłączony jest bezpośrednio do komina.
Dodatkowe sposoby na obniżenie temperatury na poddaszu
Oprócz właściwie dopasowanych okien dachowych, optymalną temperaturę w pomieszczeniu zapewnią następujące akcesoria:
Roleta solarna SSR, która dostosowana jest do wszystkich rodzajów okien. Forma zasilania energią słoneczną, czyni ją rozwiązaniem ekonomicznym i w pełni ekologicznym.
Markiza termoizolacyjna wykonana z półprzezroczystej siatki pokrytej PVC. Zatrzymuje ona do 80% promieni słonecznych, dzięki czemu redukuje nagrzewanie się pomieszczenia bez ograniczania widoku.
Najnowsze komentarze