Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej?

Wyłącznik ciśnienia to niezwykle przydatne urządzenie do regulacji działania pomp hydroforowych, które są podłączone do zbiorników magazynujących wodę. Dzięki niemu pompa wodna automatycznie włącza się lub wyłącza, gdy tylko następuje nagła zmiana ciśnienia w systemie. Wystarczy odpowiednio je podłączyć, aby zapewnić sobie zwiększone bezpieczeństwo użytkowania oraz wydłużenie żywotności konstrukcji.

Wyłączniki do zbiorników ocynkowanych

Gdzie konkretnie można zamontować tego typu wyłączniki? To zależy od modelu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wyłącznik ciśnieniowy hydroforowy PM-5 marki Omnigena. Został on stworzony z myślą o jednofazowych  silników elektrycznych pomp hydroforowych oraz głębinowych. Te z kolei najczęściej spotyka się w odpowiednio przystosowanych zasobnikach na wodę. Zbiorniki ocynkowane, bo o nich mowa, znajdują swoje zastosowanie głównie w przemyśle oraz branży spożywczej i to właśnie tutaj najbardziej przydają się opisywane wyłączniki.

Montaż wyłącznika ciśnieniowego hydroforowego krok po kroku

Podłączenie urządzenia do pompy zbiornika nie należy do trudnych. Nie oznacza to jednak, że jest intuicyjne. Wręcz przeciwnie: wymaga podstawowej znajomości zarówno systemu hydroforowego, jak i samego wyłącznika ciśnieniowego hydroforowego. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co należy zarobić, aby pomyślnie przeprowadzić montaż:

Krok 1 – należy zaopatrzyć się w manometr oraz złącze pięciodrożne. Pierwsze narzędzie służy do kontrolowania poziomu ciśnienia, a drugie jest niezbędne do wpięcia wyłącznika do instalacji. Średnica złącza zależy od modelu wyłącznika. W przypadku PM-5 jest to 1/4 cala.

Krok 2 – złącze pięciodrożne trzeba przyłożyć do zbiornika ocynkowanego i połączyć za pomocą wejścia wyposażonego w gwint.

Krok 3 – w tym momencie instalacja wymaga zapewnienia szczelności. Można to zrobić przy pomocy pasty uszczelniającej bądź taśmy teflonowej.

Krok 4 – po uszczelnieniu ściąga się pokrywę poprzez odkręcenie śrub. Wewnątrz znajdują się przewody elektryczne, które przekłada się przez otwór w urządzeniu i unieruchamia gumową uszczelką.

Krok 5 – przełożone przewody należy teraz podłączyć do wyłącznika ciśnieniowego hydroforowego.

Krok 6 – trzeba też zamontować zakończony wtyczką kabel. Wymaga on takiego samego unieruchomienia uszczelką, co przewody elektryczne wewnątrz obudowy.

Krok 7 – gdy wszystkie kable zostaną podłączone, można z powrotem nałożyć pokrywę i przykręcić śrubę mocującą.

Krok 8 – po przeprowadzeniu tych wszystkich czynności należy sprawdzić manometrem, czy ciśnienie odpowiada normie. Jeśli tak, to znaczy, że instalacja została poprawnie zakończona.

Powyższe instrukcje powinny być pomocne dla każdego, kto chce podjąć się samodzielnego montażu. Naturalnie osoby niemające tak często styczności z tego typu technologiami mogą jednak mieć wątpliwości. Dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z przedstawicielami Hypo, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące wyłączników ciśnieniowych hydroforowych. Z przyjemnością pomożemy w bezpiecznym i skutecznym montażu.

Author: dlaurbanisty.pl