Jak przemalować ściany z ciemnego koloru na jasny odcień?

Znalazłeś dom swoich marzeń! Ale jest jeden problem: ściany pokryte są różnymi ciemnymi kolorami. Zaczynasz wyobrażać sobie całą pracę, jaką będzie trzeba wykonać, aby je zakryć, myśląc, że zajmie to wiele godzin, zanim uzyskają jaśniejszy odcień. Chociaż uzyskanie pożądanego koloru zajmie trochę czasu, nie jest tak źle, jak myślisz! Podzielmy ten proces na sześć prostych kroków.

Krok 1: Upewnij się, że masz odpowiednie zapasy farby.

Po pierwsze: upewnij się, że masz pod ręką odpowiednie zapasy. Nie ma nic bardziej frustrującego niż rozpoczęcie projektu i nagły brak potrzebnych rzeczy. Wybierz odpowiednią farbę do pracy. Do pokrywania ciemnych ścian zaleca się wybranie farby na bazie akrylu. Działa równie dobrze jak farba olejna, ale ma tę dodatkową zaletę, że jest bardziej przyjazna dla środowiska.
Następnie wybierz właściwy wałek do malowania. Musi mieć odpowiednią grubość. Aby określić, jakiej grubości potrzebujesz, weź pod uwagę fakturę ściany. Im bardziej szorstka jest ściana, tym grubszy będzie Twój wałek. Te wałki działają tak, że zatrzymując więcej farby niż ich cieńsze odpowiedniki, co pomaga dostać się do wszystkich trudnych obszarów, pomagając skuteczniej pokryć powierzchnię.
Oczywiście będziesz potrzebować innych rzeczy przydatnych przy malowaniu, takich jak folia lub jakaś mata do przykrycia podłogi i mebli, taśma malarska i pędzle.

Krok 2: Przygotuj ściany do malowania.

Kiedy malujesz ciemne ściany, musisz zaszpachlować i przeszlifować wszystkie dziury. Zaleca się również jak najdokładniejsze czyszczenie powierzchni, aby farba lepiej przylegała. Daje to możliwość usunięcia wszystkiego, co utknęło na ścianie, aby mieć gładką ścianę, gotową na nową farbę. Zabezpiecz folią meble i podłogę. Taśmą malarską odetnij sufit i zabezpiecz listwy przypodłogowe.

Krok 3: Pokryj ściany gruntem.

Ważną wskazówką podczas malowania na ciemnych ścianach jest nałożenie najpierw gruntu na ściany. Zalecamy użycie białego gruntu. Zapewnia to warstwę bazową. Użycie gruntu pomaga również zmniejszyć liczbę warstw, które trzeba będzie nanieść na ściany. Aby uzyskać najlepsze krycie, na ciemne ściany nałożyć dwie warstwy gruntu.

Krok 4: Podczas malowania użyj odpowiedniej techniki.

Kiedy grunt już wyschnie, możesz przystąpić do malowania ścian w nowym wybranym kolorze. Aby uzyskać najlepszą możliwą jakość malowania, rozprowadź farbę na ścianie za pomocą dużych kształtów „M” lub „W”. Ta technika pomaga lepiej nakładać farbę niż ruchy w górę iw dół.

Krok 5: Nałóż dwie warstwy farby.

Teraz gdy wiesz, jak prawidłowo nakładać farbę, możesz przystąpić do malowania. Jeśli po nałożeniu pierwszej warstwy kolor nie wydaje się tak trwały, jak się spodziewałeś, nie martw się. Farba nie tylko wysycha ciemniej niż mokra, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że do zakończenia pracy wystarczy druga warstwa farby.
Zawsze najlepiej jest nałożyć dwie warstwy farby na ściany, aby zapewnić odpowiednie krycie, szczególnie w przypadku ciemnych ścian. Upewnij się, że warstwy farby dobrze wyschną między kolejnymi warstwami. To idealna okazja na zasłużoną przerwę!

Krok 6: Poszukaj miejsc, które przegapiłeś.

Na koniec wystarczy przyjrzeć się swojemu malowaniu, aby sprawdzić, czy są jakieś miejsca, które mogłeś przeoczyć. Najlepiej robić to w ciągu dnia, kiedy masz dużo naturalnego światła słonecznego. Wyjmij pędzel i popraw wszystkie pominięte miejsca.

Może się wydawać, że jest to wiele kroków, ale robiąc wszystko krok po kroku, upewnisz się, że malowanie jest wykonane dobrze, skutecznie zakrywając te upiorne ciemne kolory! Z pewnością będzie to warte wysiłku, gdy usiądziesz wygodnie i będziesz cieszyć się nowym, jasnym i wesołym pokojem.

Dokładniejsze porady w tym temacie można znaleźć na budnet.pl.

Author: dlaurbanisty.pl