Jak ustawić piec na ekogroszek, żeby dobrze spalał?

Prawidłowe ustawienie pieca na ekogroszek nie tylko zapobiega ewentualnym usterkom, ale także pozwala na dobre spalanie paliwa. To z kolei przyczynia się do oszczędności w wydatkach związanych z ogrzewaniem domu. Jak wykorzystać atrybuty pieca na ekogroszek, żeby dobrze spalał?

Podstawowe parametry i ustawienia pieca na ekogroszek

Do każdego pieca na ekogroszek dołączona powinna być instrukcja, w której producent szczegółowo opisuje zalecane ustawienia kotła. Jeśli jednak jej zabraknie, musisz poradzić sobie z optymalnym ustawieniem pieca. W takiej sytuacji warto sugerować się ogólnymi wskazówkami, które najlepiej wpływają na jego użytkowanie i na ekonomiczne wykorzystanie paliwa.

Oto kilka parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas ustawiania pieca na ekogroszek:

  • czas podawania – od 5 do 10 sekund,
  • przerwa pracy podajnika – od 30 do 60 sekund w trybie pracy, nie dłużej niż 20 do 30 minut w trybie podtrzymania ,
  • temperatura załączenia pompy – od 35 do 45 stopni,
  • obroty wentylatora – od 18 do 38% w trybie pracy, a 30 do 40% w trybie podtrzymania,
  • wyprzedzenie wentylatora w trybie podtrzymania 10 sekund,
  • opóźnienie wentylatora w trybie podtrzymania 10 sekund.

Trzy ostatnie parametry mają związek z mocą nadmuchu. Nie może być za mała, by uniknąć przysypywania niedopalonego ekogroszku. Zbyt duża wartość również nie jest odpowiednia, ponieważ może zwiększać zużycia paliwa i doprowadzać do powstawania spieków . W razie problemów z ustawieniami, Sobianek oferuje swoim klientom darmowe konsultacje telefoniczne.

Liczy się dobra jakość ekogroszku

Przestrzeganie technik i ustawień spalania to jedno, a drugie to jakość ekogroszku. Kupując go, warto sprawdzić wartość opałową, którą wyraża się w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Minimalna wynosi 24 MJ/kg, ale są także opcje o większej wartości, które można zamówić nawet przez internet np. na stronie: https://sobianek.pl/kategoria-produktu/ekogroszek/.

Wysokokaloryczny ekogroszek podczas spalania praktycznie nie produkuje dymu. Inwestując w dobrą jakość paliwa, sprawisz też, że będziesz potrzebował mniej kilogramów węgla dla uzyskania takiej samej ilości ciepła.

Dzięki dostosowaniu się do tych rad, możesz mieć pewność, że piec na ekogroszek charakteryzował się dobrym spalaniem.

Author: dlaurbanisty.pl