Jak zrobić atrapę kominka? Plus pomysły na jej dekorację

Kominek pięknie się prezentuje, ale tylko do czasu, bo gdy zaczniemy w nim palić, bo okazuje się, że już tak fajnie nie jest, wszak wszędzie jest brudno. Dlatego też coraz więcej osób rezygnuje z takiego rozwiązania. Ale rzecz jasna jest ciekawa alternatywa, która sprawi, że zyskacie jeszcze więcej stylu we wnętrzu, ale też unikniecie brudu. Tutaj mamy na myśli rzecz jasna atrapę kominka, czyli nic innego jak portal kominkowy, który dodatkowo można przygotować samodzielnie i nie jest to trudne. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam kilka rozwiązań, które sprawią, że zyskacie wyjątkową dekorację.

Atrapa kominka z drewna – styl przez wielkie “S”

Na początek przygotujemy atrapę kominka wykonaną z drewna. Należy przygotować oszlifowane deski, ale też dobry klej do klejenia drewna i też nieco chęci. Oczywiście przed samą pracą należy bardzo dokładnie oczyścić deski, tak by ich powierzchnia była równa. Może to zrobić za pomocą szlifierki, ale też papieru ściernego. Teraz można już przejść do pracy. Na pionowe kolumny przygotujemy 6 desek o wysokości 1 metra, natomiast niezbędne są też trzy krótsze, które w tym przypadku posłużą do wykończenia gzymsu. Teraz wszystkie długie deski łączymy ze sobą. Najlepiej do tego celu użyć kleju do drewna. Gdy już się zwiąże, pamiętajcie jeszcze, aby wyciąć małe wgłębiania na listwy przypodłogowe, bo dzięki temu portal będzie dobrze przylegał do ściany. Teraz na środkowej części także umieszczamy deskę, która będzie stanowiła dodatkową półkę. Po tym etapie konstrukcję możecie już postawić, a następnie dociąć dekoracyjne listwy. Można użyć sztukaterii dekoracyjnej, ale też zwykłych cienkich listewek i przykleić, tworząc pionowe paski. Pozostaje już tylko pomalowanie naszej atrapy. My polecamy farbę w kolorze białym – oczywiście dobraną do drewna. A gdy wyschnie, warto jeszcze powierzchnie pokryć lakierem, dzięki temu będzie dodatkowo zabezpieczona i gotowe.

Jak wykonać portal z płyt gipsowo-kartonowych?

Czasami zapominamy, że proste rozwiązania stoją w zasięgu naszej ręki i to one sprawdzą się najlepiej. Tak choćby jest w przypadku kominka, który można wykonać z płyt drewnianych i użyć kleju do drewna. Ale można też wykonać portal kominkowy z płyt gipsowo-kartonowych. I taka atrapa jest banalnie prosta w przygotowaniu, ale też efektowna. Zatem czas przejść już do pracy. Oczywiście na początek trzeba przygotować płyty – w tym przypadku powinny być to cienkie płyty gipsowo-kartonowe. Przydają się profile. Na początku rzecz jasna należy zamocować profile bezpośrednio do ściany. Do tego celu należy użyć wkrętów i wkrętarki. Pamiętaj, aby przygotować z nich stelaż. Model na bazie prostokąta sprawdzi się idealnie. W kolejnym etapie czeka Was najwięcej pracy, gdzie trzeba zachować maksimum precyzji. Trzeba wyciąć pasujące elementy do stelażu. Zasadniczo wycinanie nie musi nastręczać problemów, bo wystarczy tylko wycinać kolejne elementy nożykiem tapicerskim. Pozostaje już tylko przymocowanie ich do stelażu, przy użyciu wkrętów. Jeżeli uważacie, że krawędzie nie prezentują się zbyt dobrze, to możecie to szybko zmienić. Wystarczy tylko obkleić je taśmą narożnikową. Teraz czas na zrobienie gładzi, aby powierzchni była idealnie gładka. Do tego wyszlifujcie ją. Gdy i ten etap macie za sobą, pozostaje tylko gruntowanie i malowanie na wybrany kolor. Możecie też na przodzie przykleić listwy ze sztukaterii dekoracyjnej.

Pomysł na dekorację numer 1

Jeżeli cenicie skandynawski styl i subtelną estetykę , a do tego minimalizm, to polecamy urządzenie portalu w myśl filozofii Hygge. Zatem na jego blacie umieśćcie białe, pikowane świeczki, ale też girlandę świetlną. Oczywiście nie zapomnijcie jeszcze o zegarze, koniecznie na drewnianej podstawie i już efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

Pomysł na dekorację numer 2

A jeżeli chcecie, by atrapa przyciągała jeszcze większą uwagę i niemal rzucała się w oczy, to warto postawić na glamour, a skoro glamour to koniecznie duże błyszczące świeczniki. Do tego srebrne bądź złote kule. Ale to nie koniec dekoracji, bo nie może też zabraknąć pikowanych zegarów, które będą dopełniać dekorację.

Atrapy kominka nie musicie nawet kupować, bo możecie wykonać ją samodzielnie i rzeczywiście efekt będzie świetny.

Author: dlaurbanisty.pl