Bramy rolowane w obecnej chwili praktycznie wyparły niegdyś popularne bramy uchylne. Do ich największych atutów można zaliczyć, m.in. to, że zajmują mało miejsca przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej izolacji cieplnej garażu.
Produkcja bram rolowanych
Rolowane bramy garażowe to konstrukcje wykonane z lameli stalowych lub aluminiowych, które są łączone za pomocą przegubów. Brama, która jest zwijana do góry, jak było powiedziane już powyżej, nie zajmuje dużo miejsca. Producent bram rolowanych może wykonywać je na kilka sposobów. Poszczególne produkty będą różniły się przede wszystkim sposobem montażu. Brama rolowana zwijana do kasety wewnętrznej roluje się do kasety znajdującej się nad nadprożem wewnątrz garażu. Kolejny rodzaj to brama zwijana do kasety znajdujące się nad wjazdem, ale kaseta umieszczona jest na zewnątrz. Brama roletowa podsufitowa jest idealna dla budynków garażowych o niestandardowym, niskim nadprożu. Nie nadaje się do garaży dla samochodów dostawczych, busów i SUV- ów. Idealnie sprawdzi się, kiedy w garażu parkujemy jedynie małe auto miejskie. Płaszcz bramy zwija się przy pomocy prowadnic umieszczonych pod sufitem. To jeden z najpopularniejszych modeli. W zależności od rodzaju użytego materiału, możemy wyróżnić:
- Rolowane bramy garażowe z aluminium. Są one lżejsze od stalowych, jeśli mają odpowiednie profile będą także wytrzymałe.
- Zwijane bramy garażowe stalowe. Mają ciężka konstrukcję. Aby zabezpieczyć je przed korozją maluje się je proszkowo lub zabezpiecza lakierem poliestrowym.
Ile ciepła daje brama garażowa?
Istnieją dwa rodzaje bram ze względu na właściwości termoizolacyjne. Zimne bramy z nieocieplonych profili sprawdzą się wszędzie tam, gdzie utratą ciepła nie jest istotna. Takie modele będą nieodpowiednie do garaży połączonych z budynkiem domu. Może to wpłynąć negatywnie na uciekanie ciepła z domu i wychłodzenie pomieszczenia przylegającego do jednej ze ścian garażu. Bramy ciepłe wykonane są z profili ocieplanych. Mogą być skonstruowane z paneli o grubości 77 i 100 mm. Ich konstrukcja zdecydowanie jest grubsza niż profili marketowych lub tych standardowych. Materiały, które stosuje się do produkcji tego typu ciepłych bram, to: dodatkowe uszczelki obwodowe, uszczelnienia pomiędzy panelami oraz twarde płyty o niskim współczynniku lambda.
Ceny bram rolowanych
Kilka lat temu wstecz, bramy tego typu były jednymi z droższych. Wynikało to z małej ilości przedsiębiorców wykonujących bramy rolowane. Wraz z popytem na towar, wzrosła też analogicznie liczba producentów. Dziś mamy ogromny wybór, co do modeli bram zwijanych. Za 1700 złotych kupimy najtańszą wersję bramy rolowane, najczęściej w markecie budowlanym. Nie czarujmy się jednak, że jakość będzie zadowalająca. Najtańszy model nie znaczy oczywiście najgorszy. Takie bramy rolowane są dosyć trwałe. Na minus można im zaliczyć częstsze usterki niż w droższych modelach oraz niską izolację cieplną. Markowe rolety od znanych producentów to większy wydatek, ale i jakość usług na poziomie de luxe. Za bramę od znanego producenta zapłacimy w przedziale od 6000 do 8000 tysięcy złotych. Należy jednak liczyć się z tym, że cena nie obejmuje dodatkowych kosztów, takich jak: centrale sterujące, uszczelki szczotkowe, a także montaż. Bramy rolowane i standardowych rozmiarach będą tańsze niż duże bramy do okazałych gabarytowo garaży. Cennik bram można obejrzeć tutaj: http://konfigurator.roletyalu.pl/cennik-bram
Brama rolowana działa na zasadzie rolety i jest łatwa w obsłudze. Produkcja bram rolowanych to też doskonały pomysł na biznes, bo póki co popyt na nie stale rośnie.
Najnowsze komentarze