Jaki plafon wybrać?

Od kilku lat plafony cieszą się wśród opcji oświetleniowych niesłabnącą popularnością. Stanowią doskonałe rozwiązanie będące połączeniem stylu, dopełnienia aranżacji i oświetlenia. To forma wręcz idealna do małych pomieszczeń, która doskonale pasuje do najpopularniejszych stylów wykorzystywanych dziś w wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Jak dopasować odpowiedni plafon do danego pomieszczenia?

Czym jest plafon i gdzie się sprawdzi?

Plafon to rodzaj lampy sufitowej charakteryzujący się przyleganiem do sufitu całą swoją powierzchnią. Może mieć prostą formę tworzącą jedną spójną całość lub jedynie podstawę tuż przy suficie i ozdobny klosz, czy inne dekoracyjne części, takie jak np. kryształki.

Plafony sufitowe nowoczesne dostępne są w wielu różnych wzorach i stylach, dzięki czemu można je z powodzeniem dopasować niemal do każdej przestrzeni i panującego w niej wystroju. Szczególnie dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak łazienka, sypialnia czy hol. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by bogatą lub designerską wersję plafonu powiesić w centralnej części salonu, tuż nad strefą wypoczynkową.

Plafony sufitowe nowoczesne – jakie wybrać?

Do niewielkiej sypialni sprawdzi się plafon wyposażony w reflektory kierunkowe. Wówczas umożliwi on doświetlenie zarówno kącika do czytania, jak i przejścia lub przestrzeni z toaletką. Podobny model spełni swoje funkcje również w przedpokoju. W nowoczesnej łazience natomiast warto postawić na prosty, jednolity i zabudowany model w uniwersalnej kolorystyce. Świetnie i neutralnie wyglądać będzie kwadratowy plafon z mlecznym kloszem w białej lub czarnej obudowie.

Salon to natomiast miejsce, gdzie plafon stanowi świetną okazję, by uzupełnić panujący styl i dopełnić aranżację. We wnętrzach skandynawskich warto postawić na plafony sufitowe nowoczesne z abażurami w odcieniach bieli i szarości lub modele z wiszącymi kryształkami, jeśli we wnętrzach króluje glamour. W minimalistycznych i industrialnych pomieszczeniach doskonale wyglądać będą modele geometryczne i druciane. Ten typ plafonów sprawdzi się również w jadalni nad stołem.

Author: dlaurbanisty.pl