Jakie są korzyści ze złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy w Warszawie?

Zezwolenie na pobyt czasowy pociąga za sobą wiele korzyści. Jest niezwykle istotną formalnością dla cudzoziemca, który chce ułożyć sobie życie na terytorium RP.

Kto powinien ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy?

Jeżeli cudzoziemiec nie jest obywatelem państwa należącego do EOG lub obywatelem Szwajcarii a planuje pozostawać w Polsce przez dłużej niż 3 miesiące, powinien uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy. Warto jednak wiedzieć, że przebywanie w Polsce powinno w tej sytuacji mieć odpowiednie uzasadnienie. Kartę pobytu wydaje się tym cudzoziemcom, którzy na przykład są członkami rodzin obywateli RP, chcą podjąć lub kontynuować pracę na terenie naszego kraju lub też wykonywać pracę, która wymaga wysokich kwalifikacji, a zostali do Polski delegowani przez swoją firmę. Uzyskanie karty pobytu będzie też potrzebne w celu prowadzenia działalności gospodarczej czy kształcenia się na studiach.

Gdzie można złożyć wniosek o Kartę pobytu?

Wniosek o kartę pobytu powinno się złożyć u wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Jeżeli więc chodzi o udzielenie zezwolenia na pobyt, Warszawa będzie na przykład odpowiednim miejscem złożenia wniosku wtedy, kiedy cudzoziemiec przebywa w stolicy. Warto tutaj dodać, że aby uzasadnić pobyt cudzoziemiec powinien udokumentować kilka kwestii. Przede wszystkim należy wykazać źródło stabilnego dochodu otrzymywanego regularnie. Powinien on mieć wysokość wystarczającą na utrzymanie się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Udowodnić należy też posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, a także miejsca zamieszkania.

Na co pozwala zezwolenia na pobyt czasowy?

Zezwolenie na pobyt czasowy można otrzymać na maksymalnie 3 lata. Dzięki jego uzyskaniu, cudzoziemiec otrzymuje Kartę pobytu – jest to dokument potwierdzający tożsamość, działający na tej samej zasadzie co na przykład dowód osobisty dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Z kartą pobytu cudzoziemiec może podróżować i przebywać na terytorium obszaru Schengen bez posiadania dodatkowej wizy. Prawo takie obowiązuje przez maksymalnie 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Karta pobytu jest też dokumentem, który może być niezbędny w przypadku podjęcia pracy zawodowej.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie https://karta-pobytu.pl/. Pod linkiem znaleźć można istotne informacje dotyczące zezwoleń na pobyt, Karty pobytu i wiele porad dla cudzoziemców, którzy chcą sobie ułożyć życie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Author: dlaurbanisty.pl