Jakie są typy nakrętek i ich praktyczne zastosowania?

Nakrętki wraz ze śrubami są ważnymi komponentami montażowymi. Umożliwiają solidne łącznie elementów metalowych innymi metodami niż spawanie i nitowanie. Wykorzystywane są do połączeń sprężanych, niesprężanych oraz do wielu specjalistycznych zastosowań. Mają zróżnicowane kształty, parametry i przeznaczenia. Jeśli chcesz poznać ich rodzaje i zastosowania, przeczytaj tekst.

Nakrętka – co mówi prosta definicja?

Nakrętka jest elementem łącznikowym w kształcie pierścienia z naciętym na całej długości otworu gwintem. Zadaniem gwintu jest realizowanie połączenia poprzez tarcie jego powierzchni roboczych, czyli styku występów i bruzd dwóch nagwintowanych elementów, śruby i nakrętki. W praktyce nakrętki wykorzystywane są wraz ze śrubą przede wszystkim do budowy konstrukcji stalowych oraz łączenia części maszyn i urządzeń. Nakrętki muszą spełniać normy techniczne PN/M, DIN oraz ISO. Przegląd rozwiązań nakrętek znaleźć można na stronie internetowej hurtowni śrub online Logis w Kielcach.

Wiele rozwiązań i jeszcze więcej zastosowań nakrętek

Renomowani dystrybutorzy śrub oferują szeroki asortyment różnego typu nakrętek. Ich bogaty wybór umożliwia dopasowanie najlepszego rozwiązania do zrealizowania zamierzenia technologicznego.

  • Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 wyposażone są w dodatkowy kołnierz o ząbkowanej powierzchni u podstawy. Ten rodzaj zabezpieczenia chroni połączenie śrubowe przed nieoporządzanym i samoczynnym luzowaniem się, a jednocześnie umożliwia skuteczny docisk do większej powierzchni. Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 zabezpieczone są antykorozyjnie poprzez ocynkowanie galwaniczne lub wykonane są ze stali kwasoodpornej.
  • Nakrętki sześciokątne stosowane są powszechnie w wielu branżach przemysłu i działach techniki do bardzo wielu zastosowań. Ten rodzaj uniwersalnych nakrętek ma bardzo wiele kształtów, form i rozmiarów. Wśród wielu rozwiązań dostępne są nakrętki sześciokątne z gwintem metrycznym DIN 934 lub drobnozwojowym, bez powłok, z ocynkiem galwanicznym lub ogniowym, nakrętki wysokie DIN 6330 B lub DIN 6331; nakrętki niskie DIN 439, nakrętki koronowe DIN 935 lub DIN 937 i wiele innych.
  • Nakrętki do zgrzewania DIN 928 i DIN 929 wyróżniają się dużą odpornością na korozję oraz charakteryzują się wyjątkowymi własnościami termicznymi i dobrym przewodnictwem elektrycznym. Wykorzystuje się je najczęściej przy łączeniu elementów żeliwnych lub konstrukcji z Nakrętek do zgrzewania w połączeniu ze śrubami używa się w sytuacjach, w których wymagana jest większa wytrzymałość mechaniczna.
  • Wśród innych rodzajów nakrętek wyróżnić można nakrętki kwadratowe DIN 557 i DIN 562 o różnych wymiarach i parametrach wytrzymałościowych oraz nakrętki okrągłe do łożysk, radełkowane, rowkowe i czołowo-rowkowe. Innym rozwiązaniem są nakrętki kształtowe między innymi do rowków teowych, skrzydełkowe, z uchem i do kół pojazdów mechanicznych. Specyficznym rodzajem produktu są nakrętki napinające rurowe. Służą one do ściągania i napinania różnego rodzaju naciągów siatek, masztów, namiotów oraz mniejszych elementów w różnych zastosowaniach.

Author: dlaurbanisty.pl