Jakie wybrać worki na śmieci do lokalu gastronomicznego?

Wybierając worki na śmieci, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich przeznaczenie oraz rozmiar. Szczególnie ważne jest dopasowanie odpowiednich worków do lokalu gastronomicznego – z uwagi na konieczność zachowania w nim wysokiego poziomu higieny, który nieodłącznie wiąże się z segregowaniem i systematycznym wyrzucaniem odpadów.

Jaki kolor worka do lokalu gastronomicznego?

Bez względu na to, jakiej wielkości jest lokal i jakiego rodzaju dania są w nim serwowane, generowanych odpadów jest zawsze sporo. W restauracyjnej kuchni niezbędne jest segregowanie odpadów na:

– tworzywa sztuczne,

– papier,

– szkło,

– bioodpady,

– zmieszane.

Oznacza to oczywiście konieczność korzystania z worków o odpowiednim kolorze oraz oznakowaniu:

– żółte – na odpady z tworzyw sztucznych oraz metalowe;

– zielone – na szkło białe i kolorowe;

– brązowe – na odpady biodegradowalne, to jest przeznaczone do kompostowania. Nie należy wrzucać do nich resztek żywności;

– niebieskie – na papier;

– czarne – na odpady zmieszane, czyli wszystkie, które nie nadają się do ponownego przetworzenia.

Segregacja śmieci to ważne zagadnienie nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla gospodarstw domowych. Jednak tam, gdzie każdego dnia zużywa się wiele opakowań, wyrzuca resztki jedzenia czy kuchenne obierki, ma to szczególne znaczenie ze względu na ilości śmieci.

Jaki rozmiar worka?

Worki na śmieci w lokalu gastronomicznym należy bezwzględnie wymieniać każdego dnia, szczególnie te na odpady zmieszane oraz organiczne, które mogą być siedliskiem niebezpiecznych bakterii czy owadów. Najczęściej w lokalach stosuje się worki na śmieci 120l – to uniwersalny rozmiar pasujący na większość pojemników na odpady. W małych lokalach gastronomicznych mogą być również używane worki na śmieci 80l w kolorze czarnym, na odpady zmieszane. Worki służące do segregacji tworzyw sztucznych, papieru i szkła oferowane są w uniwersalnych, jednakowych rozmiarach.

Dlaczego rozmiar worka ma tak duże znaczenie? Chodzi głównie o względy higieniczne. Im mniejszy worek, tym szybciej zapełni się i będzie można wyrzucić go już po jednym dniu pracy. Czasami w lokalach gastronomicznych wymienia się worki nie raz, lecz dwa lub nawet trzy razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Jaką grubość worków wybrać?

W sprzedaży dostępne są nie tylko różne rozmiary worków (w tym różne szerokości otworów), ale również rozmaite grubości. Te jednak zazwyczaj zależą od przeznaczenia i pojemności. W przypadku najmniejszych worków na lekkie odpady, służących na przykład do toaletowych koszy na śmieci, można swobodnie wykorzystywać cieńsze, delikatniejsze worki. W przypadku odpadów do segregacji zazwyczaj producenci oferują jednakowe grubości, przetestowane pod kątem standardowego wypełnienia ich w całości odpadami, dla których zostały przeznaczone. Worki na odpady organiczne oraz zmieszane zazwyczaj charakteryzują się większą grubością folii z uwagi na to, że masa takich odpadów jest większa niż papieru czy plastiku. Najlepiej kierować się zatem przeznaczeniem worka i zaufać producentom – wówczas grubość będzie odpowiednia w stosunku do wyrzucanych odpadów.

Author: dlaurbanisty.pl