Jakie zastosowanie mają chłodnie magazynowe?

Większość ludzi kojarzy chłodnie magazynowe ze sklepami spożywczymi lub zakładami, przetwarzającymi żywność. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze, a przy okazji szczepionek przeciwko Covid-19 temat przechowywania leków znalazł się w mediach.

Dlaczego chłodnie są nam potrzebne?

Każdy wie, że produkty spożywcze muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, aby dłużej zachowały świeżość. Podobnie jest w przypadku leków i szczepionek. Kiedy preparat Pfizera został zatwierdzony, pojawiły się obawy, że podczas transportu może dość do uszkodzenia, ponieważ szczepionkę powinno się przechowywać w temperaturze -70°C. Nie było też wiadomo jak apteki i gabinety lekarskie poradzą sobie z utrzymaniem dużej ilości szczepionek w tak niskiej temperaturze. Na szczęście, okazało się, że chłodnie magazynowe są w stanie zapewnić optymalne warunki dla farmaceutyków, które wymagają bardzo niskiej temperatury.

Jak wygląda magazyn chłodniczy?

Chłodzenie nie jest wynalazkiem XX wieku. Przechowywanie żywności w niskich temperaturach było znane zanim jeszcze wynaleziono pierwszą lodówkę i zamrażarkę. Ludzie od dawna rozumieli, że tylko niska temperatura jest w stanie odpowiednio zakonserwować niektóre produkty spożywcze. Współczesne chłodnie to zaawansowane technologicznie urządzenia, które są w pełni zautomatyzowane, a wszystko po to, żeby jak najlepiej zabezpieczyć żywność i leki przed popsuciem się.

Chłodnie magazynowe mogą się od siebie różnić, ale podstawowe elementy są zawsze takie same – to magazyn z wyposażeniem, w tym z regalami. Magazyny chłodnicze można podzielić na dwie kategorie, w zależności od wymaganej temperatury:

  • chłodnie, które zapewniają temperaturę od do 10 °C,

  • mroźnie, w których panuje zdecydowanie niższa temperatura, od -30 do 0°C.

Wymienione magazyny chłodnicze mają zupełnie inne przeznaczenie. Zadaniem chłodni jest zapewnienie żywności optymalnej temperatury, aby przedłużyć świeżość i zapobiec psuciu się. Do mroźni trafiają te produkty, które wymagają stałej temperatury, które są wrażliwe na zmiany, np. mogą być to różnego rodzaju leki i szczepionki.

Oprócz temperatury w chłodniach bardzo ważne są także inne kwestie, np. drzwi, które muszą być tak szczelne, że nie może powstać ryzyko, że do środka magazynu chłodniczego dostanie się ciepłe powietrze z zewnątrz i odwrotnie – z chłodni będzie wydostawać się chłód na zewnątrz. Niezbędna jest także sprawnie działająca wentylacja, która będzie zapobiegać powstawaniu lodu.

Author: dlaurbanisty.pl