Koszty klimatyzacji – jaki budżet warto przygotować?

Dajmy na to – myślisz o tym, by zainstalować u siebie klimatyzację. A może zwyczajnie myślisz o niej w kontekście budowanego domu? Warto rozeznać się, na jakie koszty należy się przygotować i co warto wiedzieć o tym, ile może kosztować samo działanie klimatyzatora.

Koszty klimatyzacji – jaki budżet warto przygotować?

Realne koszty wdrożenia instalacji klimatyzacyjnej będą ostatecznie zależeć od tego, jak będzie wyglądać jej “rozległość” – ile urządzeń zechcesz zamontować i o jakich powierzchniach pomieszczeń przeznaczonych do klimatyzowania jest mowa. Zasadniczo od tego właśnie będzie zależeć ostateczny koszt wdrożenia klimatyzacji do Twojego domu lub mieszkania. Dodatkowo: między domem, a mieszkaniem może istnieć pewna różnica wynikająca z zasad panujących we wspólnotach mieszkaniowych / spółdzielniach – czasami trzeba będzie postarać się o pozwolenie na instalację klimatyzacji – jednostka zewnętrzna może generować pewne hałasy, których niektórzy sąsiedzi mogą nie tolerować. Ponadto, jeżeli jednostka zewnętrzna nie może zostać zainstalowana na balkonie, pojawienie się jej na elewacji może nie każdemu sąsiadowi być w smak. W przypadku montażu na wyższych kondygnacjach, trzeba będzie zadbać o odprowadzenie skroplin oraz… zwyżkę do montażu jednostki zewnętrznej – a to również pewien koszt.

Weźmy jednak pod uwagę typowe koszty instalacji i zakupu klimatyzacji. Załóżmy, że chcemy ją montować w domu dla dwóch pomieszczeń. Wybieramy system multi-split, dzięki któremu jedna jednostka zewnętrzna jest w stanie obsłużyć wiele klimatyzatorów. Komfortem termicznym chcemy sterować w dwóch pomieszczeniach: salonie o pow. 35 metrów kwadratowych i sypialni i powierzchni 20 metrów kwadratowych.

Będziemy bazować na produktach w sklepie Klimatyzator.Sklep.pl oraz cenach, jakie obowiązują one właśnie u nas. Idealnym wyborem w wyżej zaprezentowanym scenariuszu będzie klimatyzacja oparta o jednostkę zewnętrzną Daikin Multisplit 2MXM50M9 i dwa klimatyzatory Daikin Sensira: 2 kW i 3.5 kW. Taki zestaw w naszym sklepie to koszt na poziomie 11 500 złotych. Oczywiście, można zainwestować w tańsze modele (Daikin pozycjonuje swoje klimatyzatory w kategorii Premium), jednak w przypadku klimatyzatorów zawsze radzimy, aby nie oszczędzać. Klimatyzacja ma nam służyć latami i oszczędności poczynione na samym początku mogą po latach okazać się pozorne – biorąc pod uwagę koszty serwisowania pogwarancyjnego chociażby.

W prezentowanym przez nas zestawie istnieje opcja montażu: w przypadku domu lub mieszkania będzie to około 1500 złotych (za cały zestaw, standardowe warunki zabudowy). Warto zadbać o to, by robili to profesjonalni fachowcy posiadający odpowiednie certyfikaty – w przeciwnym wypadku możemy nawet stracić gwarancję producenta! Razem daje nam to 13 000 złotych.

Okazuje się więc, że w przypadku montażu typowego systemu klimatyzacyjnego (jedna jednostka zewnętrzna, dwie wewnętrzne + montaż), dobrze jest dysponować budżetem oscylującym wokół 10 000 złotych – w zależności od klasy klimatyzacji oraz dodatkowych możliwych kosztów, jakie mogą się pojawić.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Tutaj również posłużymy się przykładem – sprawdźmy, ile może kosztować chłodzenie salonu z powyższego przykładu i ile będzie to nas kosztować. Jego moc chłodnicza to 3,5 kW, jednak pobór mocy (maksymalny) to około 1 kW. Rzadko jednak klimatyzator pracuje z pełną mocą cały czas, więc realny pobór (średni) to około 0,6 kW. Ustalmy, że w typowej taryfie energetycznej płacimy 60 groszy za jedną kilowatogodzinę (kWh). Musimy wiedzieć, ile godzin w miesiącu będzie pracować klimatyzator – to pozostawiamy do indywidualnej oceny. W naszym przypadku, dajmy na to, będzie to 60 godzin.

Dalsze obliczenia (0,6 kWh (średni pobór mocy) x 60 godzin w miesiącu = 36 kilowatogodzin miesięcznie). Cena za 1 kWh w naszej taryfie to 60 groszy, a zatem miesięczny koszt chłodzenia salonu będzie wynosić 21,6 zł. Mniej więcej tyle przyjdzie nam dopłacić do rachunku za chłodzenie w salonie.

W trakcie planowania inwestycji warto brać pod uwagę również inne czynniki – mamy nadzieję, że ten krótki poradnik w pewien sposób rozjaśnia, ile może kosztować wdrożenie oraz eksploatowanie instalacji klimatyzacyjnej. Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań naszym ekspertom na Klimatyzator.Sklep.pl Klimatyzator Sklep – idealnie dobierzemy klimatyzacje do Twojego domu!

Author: dlaurbanisty.pl