Ustawa antysmogowa znacząco wpłynęła na decyzje i wybory dotyczące systemu grzewczego w nowych budynkach. Ale nie tylko. Spowodowała także, że wiele osób zdecydowało się na wymianę instalacji w lokalu już zamieszkanym. Niemałe znaczenie ma w tym przypadku program dofinansowania do wymiany starych pieców zasypowych nazywanych także “kopciuchami” np. na kotły na pellet.
Kotły na pellet, kotły zasypowe, piece na ekogroszek – w dobie zmieniających się regulacji prawnych łatwo pogubić się w obecnie obowiązujących przepisach. Co istotne, niektóre kwestie wciąż się zmieniają. Od 1 lipca 2021 kwota dofinansowania do wymiany pieca będzie jeszcze wyższa!
Zastąp piec zasypowy kotłem na biomasę! Korzyści jest mnóstwo!
Przepisy mające na celu zmniejszenie liczby tzw. kopciuchów i zastąpienie ich ekologicznymi urządzeniami grzewczymi wynikają m.in. z tzw. uchwały antysmogowej. Są to szeroko zakrojone działania, które mają na celu nie tylko stopniowe przechodzenie na urządzenia przyjazne środowisku, ale także zwiększenie świadomości społecznej w zakresie jakości stosowanego paliwa i jego wpływu na środowisko.
Jako preferowane sposoby ogrzewania uchwała antysmogowa wskazuje m.in. ogrzewanie gazowe, elektryczne ogrzewanie akumulacyjne, odnawialne źródła energii, a także instalacje spalające biomasę o niskim poziomie wilgotności, czyli m.in. kotły na pellet. Co istotne, uchwała dopuszcza także karanie osób, które nie przestrzegają lokalnych uchwał w zakresie stosowania dozwolonych paliw do ogrzewania domów.
Kotły na pellet – zalety
Zalet kotłów na pellet jest wiele. W porównaniu do kotłów zasypowych jest to z pewnością wygoda użytkowania. Współczesne kotły na pellet potrafią być niemal bezobsługowe bowiem ich obsługa sprowadza się jedynie do czyszczenia kotła maksymalnie dwa razy w miesiącu.
Ponadto, ogrzewanie pelletem pozwala także uniezależnić się od wahających się cen gazu. Co więcej, kotły na pellet są nie tylko intuicyjne w sterowaniu, ale także mają opcję zdalnego podglądu parametrów pracy kotła, automatycznego rozpalania i wygaszania kotła, nie wspominając o szeregu zabezpieczeń, które dają duży komfort ich użytkownikom.
Wreszcie, pellet w przeciwieństwie do gazu i ekogroszku nie jest paliwem kopalnym, ale OZE, czyli odnawialnym źródłem energii. Wysokiej jakości, ekologiczne kotły na pellet dostępne są na https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.
Dofinansowanie do kotłów na pellet. Co trzeba wiedzieć?
W ramach programu “Czyste powietrze” można uzyskać dofinansowanie do wymiany przestarzałego ogrzewania. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Przede wszystkim instalowane przez nas urządzenie powinno spełniać wymogi techniczne unijnego ekoprojektu. Dodatkowym warunkiem otrzymania dotacji jest fakt, że budynek lub lokal mieszkalny nie jest podłączony do sieci gazowej.
Dobrą informacją jest to, że od 1 lipca 2021 roku będzie można uzyskać aż do 9 tys. złotych dofinansowania za zakup i montaż sprzętu – jednak nie więcej niż 45 proc. poniesionych kosztów. Do 1 lipca 2021 roku dotacja do kotła na pellet wynosi do 6 tys. złotych i nie więcej niż 30 proc. poniesionych przez nas kosztów.
Najnowsze komentarze