Kryteria wyboru zaprawy do spoinowania

Wybierając zaprawę do spoinowania, należy zwrócić uwagę na istotne w tej kwestii kryteria. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni produkt, za pomocą którego szybko i skutecznie przeprowadzisz prace. Podczas zakupu trzeba sprawdzić przede wszystkim rodzaj, kolor, a także szerokość fugi. Osoby, które nie mają doświadczenia w tej kwestii, mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego produktu. Podpowiadamy więc, czym się kierować.

Zaprawa do spoinowania to element okładziny ceramicznej. Składa się m.in. z zaprawy klejącej, płytek i masy służącej do wypełnień dylatacji. Oznacza to, że spoina jest nie tylko elementem estetycznym, ale również konstrukcyjnym. Jej zadaniem jest np. przeniesienie obciążenia, które oddziałuje na powierzchnię okładziny.

Dopasowanie do miejsca

Wybierając zaprawę do spoinowania, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym ma być stosowana. Więcej mówi o tym pracownik firmy Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych: W pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, najlepiej sprawdzają się zaprawy spoinujące klasy CG 2 W, czyli wyróżniające się mniejszą absorpcją wody. Nadają się one głównie do łazienek, pryszniców, a także natrysków. Zazwyczaj są umieszczane również na basenach, balkonach i tarasach.

Balkony oraz tarasy potrzebują wykorzystywania zapraw spoinujących, w których składzie znajdują się polimerowe dodatki odpowiadające za zwiększenie odporności na różne czynniki atmosferyczne oraz nadawanie elastyczności. Jest to istotne z tego powodu, że balkony i tarasy są narażone na częste obciążenia, a także odkształcenia termiczne. W miejscach, gdzie pojawiają się duże obciążenia mechaniczne oraz takich, które są narażone na oddziaływanie wody, przydatne okazują się zaprawy epoksydowe.

Szerokość spoin

Wybierając zaprawę do spoinowania, należy zwrócić uwagę również na szerokość spoin. Zależy ona zarówno od rozmiaru płytek, jak i miejsca ich wbudowania. Niezależnie od wielkości płytek na balkonach oraz tarasach szerokość spoin powinna mieć minimalnie 5 mm. Natomiast podczas robienia okładzin na elewacjach uznaje się, że powierzchnia spoin musi mieć co najmniej 6% powierzchni okładziny, a szerokość przynajmniej 6 mm. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o szerokość spoin stosowanych na terenie basenów. Te obiekty mają bowiem określone to w specjalnej dokumentacji technicznej, dlatego przed wyborem, należy zapoznać się z odpowiednimi dokumentami. Czasem szerokość spoin powinna być skorelowana z wymiarami basenu. Zazwyczaj jednak wynosi kilka mm. Jest to jednak zależne też od wymiarów zastosowanych płytek, na co również trzeba zwrócić uwagę.

Author: dlaurbanisty.pl