Kto powinien zainwestować w monitoring wizyjny?

Bezpieczeństwo to jeden z kluczowych elementów, o które zawsze warto zadbać. Nie ma tutaj większego znaczenia charakter obiektu. Zakład pracy, sklep czy własny dom to miejsca tak samo narażone na włamania. Jeśli jednak zdecydujesz się na zainstalowanie monitoringu, zniechęci on potencjalnych złodziei, a w przypadku, gdyby tak się nie stało – pozwoli na szybką reakcję i wezwanie odpowiednich służb. W jakich przypadkach tego typu inwestycja jest najbardziej potrzebna? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Czym jest monitoring wizyjny CCTV?

Na początek wyjaśnijmy jednak, na czym dokładnie polega to rozwiązanie. CCTV, czyli Closed-Circuit Television, to dosłownie „telewizja o zamkniętym obwodzie”, choć częściej używa się określenia „telewizja przemysłowa”. To system kamer zainstalowanych wewnątrz i na zewnątrz budynku, z których obraz zapisywany jest na rejestratorze lub wyświetlany w czasie rzeczywistym na podłączonym monitorze. Dzięki technologicznemu rozwojowi możliwe jest także bezprzewodowe przesyłanie obrazu na dowolne urządzenia z dostępem do sieci internetowej. Transmisja z monitoringu wizyjnego może trafiać bezpośrednio do agencji ochrony, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi zatrudniać własnego personelu do śledzenia obrazu z kamer. Ponadto, nowoczesne systemy są wyposażone w czujnik ruchu, co ułatwia zlokalizowanie wszelkich nieprawidłowości.

Monitoring wizyjny w miejscu pracy

Jednym z celów każdego przedsiębiorcy powinno być zbudowanie dobrego wizerunku. Monitoring wizyjny CCTV poza tym, że daje poczucie bezpieczeństwa, pokazuje także odpowiedzialność firmy – dbałość o klientów, pracowników czy wszelkie materialne rzeczy. Taki widok robi pozytywne wrażenie na kontrahentach, co niewątpliwie pomaga w interesach. Monitoring jest także skutecznym sposobem na bezpieczeństwo wewnątrz firmy. Świadomość, że jest się nagrywanym, minimalizuje ryzyko eskalacji konfliktów między pracownikami, a w przypadku niektórych sporów rejestracje mogą pomóc w ich rozwiązaniu. Tego rodzaju kontrola wpływa także na produktywność i sumienność personelu, ponieważ obecność kamer ogranicza pokusy, by w czasie pracy zajmować się niezwiązanymi z nią rzeczami.

CCTV w domu

Stopniowo rośnie także liczba osób, które decydują się na monitoring wizyjny w swoim domu. Związane jest to z malejącymi kosztami instalacji takich systemów oraz możliwością podglądu rejestrowanego obrazu na osobistych urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Dzięki temu podczas wyjazdu możemy być spokojni o nasz dobytek – podgląd obrazu w czasie rzeczywistym jest przez cały czas na wyciągnięcie ręki, a zestaw czujników od razu powiadomi nas o ewentualnym włamaniu. Jeśli zaś kamery będą dobrze widoczne, to zmniejsza się takie ryzyko. Ponadto, podczas naszej nieobecności może dojść do przypadkowego lub celowego uszkodzenia mienia, np. gdy ktoś wjedzie samochodem na trawnik. Monitoring pomoże znaleźć sprawcę. Do tego wystarczą nawet najprostsze i najtańsze systemy, które obraz jedynie zapisują, a nie przekazują go na bieżąco.

Author: dlaurbanisty.pl