Malowanie starych, uszkodzonych ścian: jak ją przemalować bez większego nakładu pracy?

Twoja ściana jest uszkodzona i chcesz ją przemalować bez podejmowania większych prac? To prawda, że malowanie zniszczonej ściany wymaga pewnego przygotowania, ale z powodu braku czasu, środków, wiedzy czy odwagi, kto nigdy nie miał ochoty iść na najprostsze i odnowić swoją ścianę bez ograniczeń? Na szczęście jest kilka dobrych i bardzo prostych sztuczek do zastosowania. Zróbmy inwentaryzację.

Jak malować stare ściany? Oceń stan swojej ściany.

Nie można przyzwoicie przemalować uszkodzonej ściany bez pewnych napraw. Dlatego należy zacząć od oceny stanu swojego wsparcia. Aby to zrobić, należy go dobrze wyczyścić, aby był gładki, czysty i suchy. Obserwuj powierzchnię i zanotuj wszelkie pęknięcia, dziury, pęcherze, ślady pleśni lub uszkodzenia spowodowane wodą itp. Pytanie, czy mur jest w dobrym, średnim czy złym stanie.
W zależności od wyniku, proponujemy procedurę, którą należy zastosować, aby przemalować go bez większych nakładów pracy. Oczywiście, nie będziemy mówić o ścianie w dobrym stanie, która nie będzie wymagała żadnej konkretnej interwencji i przygotowania przed malowaniem.
Należy zauważyć, że jeżeli ściana została uszkodzona przez wodę, konieczna będzie wcześniejsza interwencja specjalisty w celu naprawy przecieku i właściwego osuszenia ściany. Naprawdę stanowczo odradza się przemalowywanie mokrej ściany bez uprzedniej obróbki, ponieważ wasze wysiłki szybko zostaną zrujnowane i będziecie musieli zacząć wszystko od nowa, co będzie stratą czasu i pieniędzy. Jeśli czujesz, że twoja uszkodzona ściana jest w dobrym lub złym stanie, oto kroki, które należy wykonać, aby przemalować ją bez większych nakładów pracy.

Malowanie starych ścian – sprawdź stan techniczny ściany.

Jeśli na ścianie znajdują się ślady pleśni lub wilgoci, należy zacząć od wyczyszczenia jej, aby je usunąć i pozwolić jej dokładnie wyschnąć. Do mycia ścian i zapobiegania rozwojowi pleśni należy używać czystej gąbki zanurzonej w białym occie. Wytrzyj dobrze powierzchnię i pozwól jej całkowicie wyschnąć.
Jeśli Twoja ściana pozostanie wilgotna, farba nie będzie do niej przylegać lub ślady wilgoci wyjdą na zewnątrz i pozostawią nieestetyczne ślady. Jeśli doszło do uszkodzenia ściany przez wodę, użyj wykrywacza wilgoci, aby upewnić się, że ściana nie jest jeszcze mokra w głębi, nawet jeśli wygląda zdrowo na powierzchni.

malowanie starych ścian

Wyczyść ścianę.

Za pomocą rakli usuń wszelkie nierówności powierzchni, które nie przylegają już do ściany. Mogą to być pęcherze, stare wióry farby, łuszcząca się farba, itp. Usuń je wszystkie, aby zapobiec ich ponownemu pojawieniu się pod nową farbą.

Wypełnianie otworów i pęknięć.

Aby uzyskać ładny rezultat, należy wypełnić otwory i pęknięcia w suchej ścianie odpowiednim tynkiem. Użyj szpachelki do wypełnienia otworu lub pęknięcia i wygładzenia powierzchni. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia zgodnie z czasem podanym przez producenta w instrukcji obsługi produktu.

Wypiaskuj ścianę.

Ten krok jest niezbędny, ponieważ pozwoli twojej farbie lepiej przylegać i trwać dłużej. Dobrze oszlifować powierzchnię ściany papierem ściernym lub szlifierką elektryczną. Nalegaj dobrze na części z tynkiem, aby ułatwić przywieranie koloru. Zakończyć odkurzaniem za pomocą odkurzacza, a następnie lekko wilgotnym mopem. Zostaw do wyschnięcia.

jak malować stare uszkodzone ściany

Nałóż warstwę podkładu.

Ten podkład nie jest obowiązkowy, ale jest zalecany dla najlepszych rezultatów. Ułatwia zawieszenie farby (często zmniejszając liczbę warstw do nałożenia), sprawia, że kolor jest bardziej harmonijny i trwały, a jednocześnie chroni ścianę. Ponadto, harmonizuje powierzchnię i lepiej maskuje naprawy pęknięć i dziur.
Zacznij od nałożenia go w narożnikach za pomocą pędzla termicznego lub tradycyjnego, jeśli wyznaczyłeś powierzchnię do malowania taśmą demarkacyjną. Następnie nanieść go wałkiem na kwadraty o powierzchni 1 m², aby uniknąć zbyt szybkiego wysychania i pozostawienia nieestetycznych śladów. Wykonaj pierwszy pionowy i drugi poziomy przejazd, nie nakładając zbyt dużej ilości produktu, aby uniknąć kapania. Przekroczyć krawędzie obszarów, aby uniknąć znaków demarkacyjnych podczas suszenia. Niech dobrze wyschnie.

Pomaluj.

Teraz jedyne co musisz zrobić, to pomalować ścianę. W tym celu należy postępować tak jak z podkładem, usuwając krawędzie za pomocą pędzla do ponownego mocowania lub pędzla tradycyjnego, a następnie malować płaskie powierzchnie wałkiem. Przy pierwszym pionowym przejściu należy nałożyć niewielką ilość farby, aby uniknąć kapania. Drugie przejście, poziome, powinno być wykorzystane do rozciągnięcia już nałożonej farby. Skrzyżuj kwadraty o powierzchni 1 m², aby uniknąć smug i uzyskać bardziej harmonijną powierzchnię.
Pozostawić do wyschnięcia i w razie potrzeby nałożyć drugą warstwę, stosując tę samą metodę. Teraz jedyne co musisz zrobić, to podziwiać rezultat swojej pracy! Z materiałami hydroizolacyjnymi zadbaj o poprawną izolację budynku.

Author: dlaurbanisty.pl