Na co zwrócić uwagę kupując gotowe systemy kominów ceramicznych?

Każdy budynek z zainstalowanym urządzeniem grzewczym spalającym opał musi być wyposażony w instalację kominową, która umożliwi sprawne wyprowadzanie dymu poza budynek. Tradycyjnym rozwiązaniem było stosowanie klasycznych kominów murowanych. Nie sprawdzają się one jednak w przypadku nowoczesnych kotłów, które odzyskują znaczną ilość ciepła z powstających dymów. Alternatywą jest zamontowanie stalowego lub ceramicznego wkładu kominowego.

Jakie cechy musi mieć dobry wkład kominowy?

Przewód kominowy powinien zapewniać swobodny przepływ spalin oraz gwarantować możliwość uzyskania odpowiedniego ciągu. Równie istotna okazuje się jednak wytrzymałość na wysoką temperaturę – będzie tak w przypadku, gdy do instalacji jest podłączone urządzenie spalające paliwa stałe takie jak węgiel albo pellet drzewny – oraz agresywne chemicznie substancje, znajdujące się w dymie – ta cecha okaże się szczególnie ważna w kotłach zasilanych gazem albo olejem opałowym. Konieczność dobrego znoszenia obciążeń termicznych wynika z ryzyka zapłonu osadzających się wewnątrz komina zanieczyszczeń – głównie sadzy oraz rozmaitych substancji smolistych. Kwestia odporności na chemikalia wynika zaś z tego, że przy niskiej temperaturze spalin dochodzi do skraplania się na ściankach komina tzw. kondensatu zawierającego silne kwasy, które mogą powodować korozję metalu czy w razie nieszczelności uszkadzać otaczające wkład mury. Decydując się na budowę nowego komina lub remont starego można wybrać stalowe albo ceramiczne wkłady kominowe. Pierwsze charakteryzują się niższą ceną, drugie są wprawdzie droższe, lecz oferują większą trwałość.

Co wyróżnia ceramiczne wkłady kominowe?

Ceramiczne wkłady kominowe mają budowę zbliżoną do wkładów stalowych, składając się z segmentów, które są ze sobą łączone wewnątrz służącej za rodzaj rusztowania obudowy wykonywanej na ogół z lekkich pustaków. Różnicą jest materiał, z którego są zrobione elementy – w przypadku ceramiki są to naturalne gliny, które wypala się w wysokiej temperaturze, co pozwala na uzyskanie powierzchni o znikomej nasiąkliwości, która jednocześnie znakomicie znosi kontakt z chemikaliami. Wkłady ceramiczne mają też inny sposób łączenia – używa się specjalnego spoiwa, które zapewnia szczelność. Wielką zaletą wkładów ceramicznych jest ich uniwersalność – sprawdzą się przy każdym źródle ciepła, niezależnie od jego rodzaju.

Dobre jakościowo wkłady kominowe w korzystnych cenach można znaleźć w firmie TanieKominy.pl. Sprzedaje ona również wkłady kominkowe różnych typów oraz akcesoria kominowe, w tym przedłużenia kominowe i nasady.

Author: dlaurbanisty.pl