O jakim sprzęcie w ogrodzie muszą pamiętać projektanci?

Praktycznie i estetycznie zaaranżowany ogród to ozdoba każdego domu. Pozwala na miłe spędzanie wolnego czasu, bezpieczną zabawę dzieci albo relaks po męczącym dniu. Utrzymanie ogrodu wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Sprawdź, o jakim sprzęcie w ogrodzie muszą pamiętać projektanci.

Zraszacze ogrodowe

Zraszacze ogrodowe to niezbędne wyposażenie każdego ogrodu, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawny system nawadniania zielonego otoczenia domu. Zraszacz zapewnia odpowiednie dozowanie wody. Umożliwia kontrolę ciśnienia, a tym samym wielkość strumienia cieczy. Sprzęt ułatwia pielęgnację roślin każdego typu. Dzięki niemu prace ogrodowe przebiegają znacznie szybciej i sprawniej. To narzędzie szczególnie przydatne na dużym terenie, na którym ręczne podlewanie roślin, krzewów i drzew konewką zajmowałoby zbyt wiele czasu. Zraszacz możesz wbić w ziemię i odkręcić wodę, a urządzenie zacznie samodzielnie pracować.

Węże do ogrodu

Oprócz zraszacza ogrodowego warto wyposażyć swój ogród w wąż o odpowiedniej długości. Praktyczne zraszacze ogrodowe szybko nawodnią dużą przestrzeń, ale to węże do ogrodu pozwolą na dotarcie z nawodnieniem we wszystkie zakątki działki, zwłaszcza tam, gdzie nie doleci strumień ze zraszacza. Wąż służy do precyzyjnego, ręcznego podlewania ogrodu. Dzięki niemu dotrzesz do każdej rośliny i zapewnisz jej nawodnienie optymalną ilością wody.

Narzędzia przydadzą się do podlewania wszystkich gatunków roślin, ale również napełnienia dmuchanego basenu dla dzieci, doprowadzenia wody do samochodowej myjki ciśnieniowej, a nawet odpompowania wody z przydomowego zbiornika.

Motyka

Poza narzędziami nawadniającymi w ogrodzie nie może zabraknąć motyki. Sprzęt umożliwia wygodne i skuteczne usuwanie chwastów. W większym ogrodzie przyda się klasyczna motyka, z kolei do rabat kwiatowych i mniejszych przestrzeni wystarczy znacznie mniejsza motyka ogrodnicza. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę nie tylko na wielkość, ale i materiał wykonania, który zagwarantuje odpowiednią wytrzymałość. Do wyboru masz modele z trzonkiem stalowym, aluminiowym albo drewnianym. Motyki wykonane w całości ze stali są odporne nawet na najsilniejszy ucisk, z kolei narzędzia aluminiowe często mają miękkie uchwyty, co przekłada się na komfort pracy.

Szpadel

Planując projektowanie ogrodu, jak również jego późniejsze utrzymanie, należy pamiętać o szpadlu. To proste, a jednocześnie niezbędne narzędzie służące do kopania i usuwania nadmiernej ilości ziemi, co pozwala zwiększyć żyzność gleby. Wybierając szpadel, należy zwrócić uwagę na jego ciężar oraz długość trzonka. Szpadel powinien mieć również ostre ostrze. Przy okazji warto się też zaopatrzyć w rękawice ochronne, które pomogą uniknąć odcisków na rękach podczas pracy.

Sekator

W ogrodzie z bujnymi krzewami, drzewami czy żywopłotem z pewnością przyda się sekator. Wersja elektryczna nie wymaga użycia siły, co sprawia, że jest wygodniejsza w użyciu niż tradycyjna. Sprawdzi się natomiast do wycinania nawet grubych gałęzi. Sekator krótki jest obsługiwany za pomocą jednej dłoni. Przyda się do przycinania krótkich gałązek, pędów lub kwiatów. Sekator długi posłuży do przycinania gałęzi o grubości 50 mm, z kolei model teleskopowy na wysięgniku pomoże Ci dostać się do gałęzi na wyższych poziomach.

Author: dlaurbanisty.pl