Nawet nowy dach może być nieszczelny w newralgicznych punktach. Winna temu bywa czasem niewłaściwa obróbka komina. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykonanie jej z blachy. Trzeba tu jednak bardzo dbać o precyzję działań. Jakich błędów warto się przede wszystkim wystrzegać?
W pracy każdego dekarza bardzo ważne jest doświadczenie. Lepiej nabywać je od najlepszych przedstawicieli swojego fachu, niż metodą prób i błędów (zawsze możesz skorzystać z porad na https://roofchallenge.eu/). Dość trudnym elementem jest obróbka komina blachą. Jakich błędów warto tutaj unikać?
Kiedy wykonuje się obróbkę komina i czemu ona służy?
Komin jest newralgicznym elementem dachu, bo przeszywa całą jego strukturę i wychodzi na zewnątrz. Możliwe jest więc przenikanie tą drogą wilgoci do wnętrza budynku. Obróbka komina np. blachą sprawia, że ryzyko dostania się wilgoci do środka zostaje ograniczone. Warunkiem jest jednak to, aby praca została wykonana w zgodzie ze sztuką dekarską.
O czym przede wszystkim trzeba pamiętać? Kluczowe jest zabezpieczenie komina ze wszystkich stron. Obróbka musi bowiem być zrobiona tam, gdzie komin styka się z połacią dachu. Przy prawidłowym wykonaniu będzie chronić również wnętrze komina.
Jakie są rodzaje obróbki komina?
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje obróbki komina w zależności od techniki i zastosowanego materiału:
- Miękka obróbka komina sprowadza się do zabezpieczenia go za pomocą specjalistycznej taśmy. Wyróżnia się tu produkty ołowiane lub aluminiowe. Taśmę mocuje się na klej. Kluczowe jest to, aby obróbka została wykonana w temperaturze powyżej 5 stopni C i wykończona specjalnym kołnierzem.
- Twarda obróbka komina polega na wykorzystaniu blachy. Stosuje się tu materiały posiadające zabezpieczenie przed korozją. Taka obróbka lepiej się prezentuje i jest trwalsza od tej, którą wykonano taśmą.
Gdzie często pojawiają się błędy przy obróbce komina?
Jakie błędy najczęściej popełnia się przy obróbce komina blachą? W szczególności warto tutaj wymienić:
- Zastosowanie słabej jakości blachy. Zwłaszcza takiej, która nie posiada zabezpieczenia antykorozyjnego.
- Brak dostosowania typu obróbki do dachu. Zwłaszcza płaskie dachy wymagają rozwiązań o szczególnie dużej szczelności.
- Wykonanie całkowicie sztywnej obróbki. Trzeba pamiętać, że dach i komin pracują np. pod wpływem temperatury lub wiatru. Obróbka musi być do tego dostosowana, bo inaczej grozi jej rozszczelnienie.
- Brak podklejenia membrany dachowej do komina. Bardzo ważna jest kolejność: zaczyna się zawsze od przodu, następnie okleja boki, na końcu dopiero tył.
- Mocowanie obróbki komina już po ułożeniu dachu i brak należytej precyzji.
- Niewłaściwy rozmiar blachy i złe dopasowanie go do krzywizn dachu.
- Wsunięcie zbyt krótkiego odcinka blachy pod pokrycie.
Wykonanie obróbki kominowej zgodnie ze sztuką dekarską zdecydowanie leży w interesie inwestora. Cieknący dach to pewność strat i zniszczeń wewnątrz. Prace naprawcze bywają przy tym kosztowne, ale są konieczne. Im wcześniej zostaną podjęte, tym lepiej dla całej konstrukcji.
Najnowsze komentarze